Эркинжон Турдимов: Мактабнинг мавқеи муаллимда
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан халқ таълимини ислоҳ қилишда амалга оширилаётган ибратли ишларни кўриб, сезиб, билиб турибмиз.
Лекин шуни унутмаслик керакки, ҳар қанча шароит яратилмасин, мактабнинг мавқеи муаллимнинг билими, меҳри ва маҳоратига, ўз касбига садоқатига боғлиқ. Буни кўплаб фидойи ўқитувчилар ўз фаолиятлари орқали исботлаб келмоқдалар.
Муаллим қишлоқда, маҳаллада зиёлиларнинг зиёлиси ҳисобланган. Одамлар унинг юриш-туришидан, суҳбатидан ибрат олган. Муаллим деганда айниқса кекса авлод қўлида доимо китоб ушлаб юрган кишини тасаввур қилган.
Бугунги муаллим ўз номига, мактабларда яратилаётган шароитга, кўрсатилаётган ижтимоий ҳимояга муносиб бўлиш баробарида, глобаллашув жараёни талабларини ҳам ҳис қилиши зарур.
Вилоятнинг қайси ҳудудига борсам, аввало мактабларга кираман, ўқитувчилар билан мулоқот қиламан. Шогирдларига билим беришда фидойилик қилаётган ва ибрат бераётган муаллимларга ҳавас қиламан. Мутасаддиларга бундайларни рағбатлантириш юзасидан таклифлар бераман.
Бироқ, жойларда ўз ишига панжа орасидан қарайдиган ўқитувчилар ҳам бор. Улар мунтазам китоб ўқишмайди, ўз маҳоратини бойитиш устида ишламайди. Ҳатто тоифа олишда ҳам қинғир йўлларни қидиришади. Натижада улар ўқувчилар, ота-оналар ишончини қозона олишмаяпти. Назаримда мактаб директорлари жамоада бундайлар билан ошкора таҳлиллар ўтказиши керак. Токи ҳар бир ўқитувчи жамоанинг, ўқувчиларнинг, ота-оналарнинг ўзига нисбатан баҳосини билиб борсин.
Демоқчиманки, биз яхши ўқитувчини рағбатлантиришни йўлга қўйдик, энди масъулиятсиз муаллимни тартибга чақиришни ҳам ўрганишимиз лозим. Чунки мактаб обрўсини фақат фидойи, тажрибали, маҳоратли ўқитувчилар оширади.

Erkinjon Turdimov: The value of the school depends on the teacher
We have seen, felt and learned about the exemplary works being carried out in the reform of public education by the initiative of the head of our state.
However, it should not be forgotten that no matter how many conditions are created, the position of the school depends on the knowledge, love and skills of the teacher, and his dedication to his profession. Many dedicated teachers have been proving this through their activities.
The teacher was considered the intellectual of the intelligentsia in the village. People learned from his behavior and conversation. The teacher, especially the older generation, imagined a person who always had a book in his hand.
Today's teacher, in addition to being worthy of his name, the conditions created in schools, and the social protection provided, must also feel the demands of the globalization process.
Whenever I go to any region of the province, firstly, I  go to schools and communicate with teachers. I envy the teachers who are selfless in teaching their students and who give an example. I will make suggestions to the authorities to encourage them.
However, there are also teachers who look at their work through the cracks. They do not read books regularly, they do not work on enriching their skills. Even in getting a category, they look for shortcuts. As a result, they are not able to gain the trust of students and parents. In my opinion, school principals should conduct public analyzes with such people in the team. So that every teacher knows the evaluation of the team, students, and parents.
I mean, we have managed to encourage a good teacher, now we must learn to discipline an irresponsible teacher. Because the reputation of the school will be increased only by dedicated, experienced and skilled teachers.