Самарқанд шаҳридаги ёшлар марказида вилоят ҳокими Эркинжон Турдимов иқтисодчи хотин-қизлар билан учрашди.
Самимий мулоқот тарзида кечган учрашувда вилоят ҳокими бугун жамият ҳаётининг кўп соҳаларида, хусусан, раҳбарлик вазифаларида хотин-қизларнинг фаол иш олиб бораётганини таъкидлади.
– Бир неча йил олдин бирор бир ташкилотга раҳбар ёки ўринбосар тайинлашда асосан эркак номзодлар танланар, аёллар бу вазифаларни бажариши мумкинлиги ҳақида ўйлаб кўрмасдик, – деди Э.Турдимов. – Шунинг учун раҳбарлик лавозимларидаги аёллар саноқли эди. Бугун эса бу тамойил ўзгарганини ҳаммамиз кўриб турибмиз. Нафақат бирор бир корхона ва ташкилотда, балки давлат бошқарувида ҳам хотин-қизлар сафи кенгайиб бораётгани қувонарли. Уларнинг масъулиятни теран ҳис қилиши, фаол ва ташаббускорлиги вилоят раҳбари сифатида менга маъқул. Бугун гендер тенглик ҳақида кўп гапираётган, бу масалага алоҳида эътибор қаратаётган эканмиз, бошқарув органларида билимли, шижоатли, етакчилик қобилиятига эга аёллар кўпайиши керак.
Учрашувда иқтисодчи хотин-қизлар ўз иш фаолиятлари, илмий изланишларидан келиб чиқиб, вилоятимизни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш юзасидан ўз таклиф ва ғояларини билдирди. Жумладан, ҳар бир аёл касб-ҳунар эгаллаб, пул топа олиш имкониятига эга бўлиши учун шарт-шароит яратиш зарурлиги таъкидланди. Тадбиркорлик фаолиятини бошлаётган хотин-қизлар учун солиқ бўйича имтиёзлар бериш, ҳар бир ташкилотда психолог хонасини ташкил этиш юзасидан таклифлар айтилди.
Вилоят ҳокими масъулларга раҳбарлик салоҳияти ва етакчилик қобилиятига эга хотин-қизлар рўйхатини тузиш, уларни раҳбарлик лавозимларига тавсия этиш бўйича топшириқлар берди.
Бу каби учрашувлар бошқа соҳаларда фаолият кўрсатаётган аёллар билан ҳам ўтказилиши режалаштиришган.

Erkinjon Turdimov listened to the proposals of women economists
The governor of the region Erkinjon Turdimov met with women economists at Yoshlar markazi (Youth center) in Samarkand.
During the meeting, which was held in the form of a cordial dialogue, the governor noted that today women are actively involved in many spheres of public life, in particular, in leadership positions.
- A few years ago, when appointing a leader or deputy head of an organization, mostly male candidates were selected, and we did not think that women could perform these functions, - said E. Turdimov.  "That's why there were so few women in leadership positions."  And today we all see that this principle has changed.  It is gratifying that the ranks of women are expanding not only in any enterprise and organization, but also in public administration.  As a regional leader, I like their deep sense of responsibility, activism and initiative.  As we talk a lot about gender equality today, and pay special attention to this issue, there should be more educated, courageous, and capable women in government.
At the meeting, women economists expressed their proposals and ideas for the socio-economic development of the region, based on their work and research.  In particular, it was noted that it is necessary to create conditions for every women to have a profession and be able to earn money.  Suggestions were made to provide tax benefits for women to start a business, to organize a psychologist's room in each organization.
The governor instructed officials to compile a list of women with leadership potential and leadership skills, and to recommend them for leadership positions.