Бугун Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти Ислом Каримов туғилган кун
Ўрта Осиё политехника ва Тошкент халқ хўжалиги институтларини тугатган. Муҳандис-механик ва иқтисодчи мутахассисликларига эга.
Меҳнат фаолиятини 1960 йил Тошкент қишлоқ хўжалик машинасозлиги заводида бошлаган. Кейинчалик, Чкалов номидаги Тошкент авиация ишлаб чиқариш бирлашмасида муҳандис, етакчи муҳандис-конструктор бўлиб ишлаган. 1966 йилда Ўзбекистон ССР Давлат план комитетига ишга ўтиб, бош мутахассисликдан республика Давлат план комитети раисининг биринчи ўринбосаригача бўлган йўлни босиб ўтган.
Ислом Каримов 1983 йил Ўзбекистон ССР Молия вазири, 1986 йил Ўзбекистон ССР Вазирлар Кенгаши Раисининг ўринбосари, республика Давлат план комитетининг раиси этиб тайинланди. 1986-1989 йиллар мобайнида Қашқадарё вилоят партия қўмитасининг биринчи котиби, 1989 йилнинг июнидан бошлаб Ўзбекистон Компартияси Марказий Қўмитасининг биринчи котиби лавозимларида ишлади.
1990 йил 24 март куни Ўзбекистон ССР Олий Кенгашининг сессиясида Ўзбекистон ССР Президенти этиб сайланди. 1991 йил 31 августда И.Каримов тарихий воқеа – Ўзбекистон Республикасининг давлат мустақиллигини эълон қилди.
Ислом Каримов суверен ва мустақил Ўзбекистонни барпо этиш, халқпарвар демократик ҳуқуқий давлат яратиш, фуқаролар тинчлиги ва миллий тотувликни таъминлаш ишига қўшган улкан ҳиссаси ҳамда бу борада матонат ва жасорат кўрсатганлиги учун “Ўзбекистон Қаҳрамони“ унвони билан тақдирланган.
Ислом Каримов 2016 йил 2 сентябрь куни, 78 ёшида Тошкент шаҳрида вафот этди, 3 сентябрда Самарқанд шаҳрида дафн этилди.

Islam Abduganievich Karimov was born on January 30, 1938 in the city of Samarkand.
He graduated from the Central Asian Polytechnic Institute and the Tashkent Institute of National Economy. He was a mechanical engineer and economist.
He began his career at the Tashkent Agricultural Machinery Plant in 1960. Later, he worked as an engineer, a leading design engineer at the Tashkent Aviation Production Association named after Chkalov. In 1966, he joined the State Planning Committee of the Uzbek SSR, where he went from chief specialist to first deputy chairman of the State Planning Committee.
In 1983, Islam Karimov was appointed Minister of Finance of the Uzbek SSR, in 1986 - Deputy Chairman of the Council of Ministers of the Uzbek SSR, Chairman of the State Planning Committee. From 1986 to 1989 he served as First Secretary of the Kashkadarya Regional Party Committee, and from June 1989 as First Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Uzbekistan.
On March 24, 1990, at a session of the Supreme Soviet of the Uzbek SSR, he was elected the President of the Uzbek SSR. On August 31, 1991, Karimov declared a historic event - the state independence of the Republic of Uzbekistan.
Islam Karimov was awarded the title of "Hero of Uzbekistan" for his great contribution to the establishment of a sovereign and independent Uzbekistan, the creation of a people's democratic state governed by the rule of law, ensuring civil peace and national accord.
Islam Karimov died on September 2, 2016, at the age of 78 in Tashkent, and was buried in Samarkand on September 3.