Вилоят ҳокими Эркинжон Турдимов AҚШ парламенти аъзолари билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон Республикаси билан Aмерика Қўшма Штатлари ўртасидаги ҳамкорлик изчил ривожланиб бораётгани таъкидланди. Э.Турдимов Самарқанд вилоятининг сармоявий ва сайёҳлик салоҳияти ҳақида батафсил маълумот берар экан, AҚШнинг саноат, машинасозлик, қишлоқ хўжалиги ва туризм саноати каби етакчи компанияларини ҳамкорликка таклиф қилди.
Aмерика парламенти аъзолари Самарқанддаги муқаддас қадамжо ва тарихий обидалар билан танишди.
Меҳмонлар тарихий ёдгорликларнинг миллий меъморчилик анъаналари асосида бунёд этилгани, мазкур иншоотларнинг ҳар бири халқимизнинг бой ўтмиш ва қадимий маданиятга эга эканидан далолат беришини қайд этди.
Делегация аъзолари Хўжа Дониёр зиёратгоҳи, Aмир Темур мақбараси, Регистон майдони, Бибихоним мажмуаси ва Мирзо Улуғбек расадхонасини томоша қилди. Улар ўзбек халқининг маданий ва тарихий меросини келажак авлодлар учун жаҳон цивилизацияси хазинасининг ажралмас қисми сифатида асраб-авайлаш катта аҳамиятга эга эканлигини таъкидлади.

Members of the US Congress visited Samarkand
During the conversation, it was noted that cooperation between the Republic of Uzbekistan and the United States is developing steadily.  Giving detailed information about the investment and tourism potential of Samarkand region, E. Turdimov invited leading US companies such as industry, machinery, agriculture and tourism.
Members of the American Parliament got acquainted with the holy shrines and historical monuments in Samarkand.  The guests noted that the historical monuments were built on the basis of national architectural traditions, each of which testifies to the rich past and ancient culture of our people.
The members of the delegation visited the shrine of Khoja Daniel, the mausoleum of Amir Temur, Registan Square, Bibikhanum complex and Mirzo Ulugbek Observatory.  They stressed the importance of preserving the cultural and historical heritage of the Uzbek people as an integral part of the treasury of world civilization for future generations.