Жорий йилнинг 4 январидан биометрик паспорт ўрнига ID-карталар берила бошлади.
Вилоятимизда Самарқанд шаҳрига 3 та, Ургут туманига 2 та, бошқа шаҳар ва туманларга биттадан замонавий махсус қурилмалар келтирилди. Улар ёрдамида фуқароларга шахсини тасдиқловчи ID-карталар расмийлаштирилмоқда.
Ўтган бир ҳафта давомида вилоятдаги туман ҳамда шаҳар миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлимларига мурожаат қилган 1088 нафар фуқаро ID-картага эга бўлди.
- ID-карталарни олиш учун ҳеч қандай махсус ҳужжат талаб этилмайди, - дейди Самарқанд шаҳар ички ишлар органларини мувофиқлаштириш бошқармаси миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлими бошлиғи, подполковник Олим Норқулов. - Фақат паспорт, ариза ва давлат божи – базавий ҳисоблаш миқдорининг 89 фоизи (198 470 сўм) тўланиши лозим. Биринчи марта паспорт олиш учун мурожаат қилган ёшлар бўлса, ариза, туғилганлик ҳақида гувоҳномаси, отаси ёки онасининг паспорти нусхасини тақдим этади, ID-карталарни бир иш кунида олиш имконияти мавжуд. Шу кунгача бўлимимиздаги 2 та ҳамда шаҳар ички ишлар органларини фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармаси миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлимига келтирилган 1 та махсус қурилма ёрдамида 500 нафардан зиёд самарқандлик фуқароларга ID-карталар берилди.

ID-cards will be issued instead of biometric passports from January 4 this year.
In our region, 3 modern special devices were delivered to Samarkand city, 2 to Urgut district, and one to other cities and districts.  With their help, ID-cards are issued to citizens.
Over the past week, 1,088 citizens who applied to the district and city migration and citizenship offices in the region received ID cards.
- No special documents are required to obtain ID-cards, - says the head of the Department of Migration and Citizenship of the Samarkand City Coordination Department, Lieutenant Colonel Olim Norkulov.  - Only passport, application and state duty - 89% of the basic calculation amount (198,470 soums) must be paid.  If you are a young person applying for a passport for the first time, provide an application, a birth certificate, a copy of the passport of the father or mother, it is possible to get ID-cards in one working day.  To date, more than 500 citizens of Samarkand have been issued ID-cards with the help of 2 special devices in our department and 1 special device delivered to the Department of Migration and Citizenship of the Coordination Department of Internal Affairs.