Viloyat hokimligida viloyat rahbari Adiz Boboyev va turkiyalik investor Ali Baklan o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda investor viloyatda amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari haqida ma’lumot berdi.
Jumladan, Bulung‘ur tumanidagi G’ubdin massivida Ali Baklan ketchup va souslar ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirishga kirishmoqda. Ayni paytda Turkiya Respublikasidan uskunalar olib kelish va o‘rnatish ishlari yakuniga yetkazilgan. Korxona joriy yilning iyul oyida ishga tushirilishi rejalashtirilmoqda. Ushbu loyiha amalga oshirilishi natijasida yiliga 1000 tonnagacha sabzavot mahsulotlari qayta ishlanib, 500,0 ming AQSH dollari miqdoridagi mahsulot eksport qilinadi va 30 ta yangi ish oʻrni yaratiladi.
Uchrashuvda Ali Baklan viloyat rahbaridan gaz tarmog‘iga ulanish uchun ruxsat olishda yordam berilishini so‘radi. Adiz Boboyev ushbu masalani hal etish uchun zarur choralarni ko‘rish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.
Ayni paytda Bulung‘ur tumanida ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda.

The head of the region has welcomed a Turkish investor
A meeting was held  between Adiz Boboev,who is the head of the region,  and Ali Baklan, who is a Turkish investor at the regional administration.
At the meeting, the investor provided information about the investment projects being implemented in the region. In particular, Ali Baklan is starting to implement a ketchup and sauces production project in the Gubdin massif of the Bulungur district. At the moment, the import and installation of equipment from the Republic of Turkey has been completed. The enterprise is planned to be launched in July of this year. As a result of the implementation of this project, up to 1,000 tons of vegetable products will be processed per year, products worth 500.0 thousand US dollars will be exported, and 30 new jobs will be created. At the meeting, Ali Baklan asked the head of the region for assistance in obtaining permission to connect to the gas network. Adiz Boboev gave relevant instructions to the authorities to take the necessary measures to resolve this issue. Currently, practical work is underway to prepare for the launch of production in the Bulungur district.