Viloyat rahbari Adiz Boboyev Xitoyning Shandun provinsiyasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi
Shu yilning 1-2-iyun kunlari Samarqandda o‘tkazilayotgan O‘zbekiston-Xitoy ikkinchi hududlararo forumi doirasida viloyat hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboyev
Xitoy Xalq Respublikasining Shandun provinsiyasi gubernatori o‘rinbosari Son Junji bilan uchrashdi.
Adiz Boboyev mazkur uchrashuv mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik doirasida hududlararo aloqalarni yanada mustahkamlashda muhim ekanligini taʼkidladi. Ikki davlat rahbarlarining oliy darajadagi muntazam muloqotlari tufayli mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik kengayib borayotgani qayd etildi.
Shandun – Xitoyning tarixiy, sanoat va innovatsiya jihatdan yetakchi provintsiyasi hisoblanadi. Samarqand viloyati va Shandun provintsiyasi oʼrtasida 2022-yil avgust oyida imzolangan hamkorlik kelishuvi bugungi kunga kelib amaliy va samarali yo‘nalishlarda rivojlanib bormoqda.
Viloyat rahbari Shandun provintsiyasi bilan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va qayta ishlash sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, farmatsevtika, qurilish materiallari va to‘qimachilik sohalarida investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish, Samarqandda kasbiy taʼlim markazini tashkil etish va Shandun mutaxassislari bilan o‘quv almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish borasida o‘z takliflarini bildirdi.
Ikki hudud o‘rtasidagi madaniy aloqalarni yanada boyitish maqsadida Samarqand shahrida “Shandun madaniyati kunlari”ni tashkil etish va ikki hudud universitetlari o‘rtasida talabalar almashinuvi dasturlarini yo‘lga qo‘yish zarur,-dedi viloyat rahbari. Shandun provinsiyasi gubernatori o‘rinbosari Son Junji soʻnggi yillarda Oʻzbekistonda turli sohalarda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar, xorijiy investorlar uchun yaratilayotgan qulay sharoitlar haqida to‘xtalib, xitoylik tadbirkorlarning Samarqandga tashrifi shu paytgacha erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayonlarini jadallashtirish va kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlarini kengaytirishda muhim omil bo‘lishini aytib o‘tdi.
Tadbir davomida o‘zaro hamkorlik istiqbollari muhokama etilib, ishlab chiqarish va tovar ayirboshlash borasida qator kelishuvlarga erishildi. Shandun provintsiyasi va Samarqand viloyati o‘rtasida hamkorlik memorandumi va boshqa hujjatlar imzolandi.

Adiz Boboev, who is the head of the region, held a meeting with representatives of the Shandong province of China
Adiz Boboev who is an acting governor of the region met with Song Junzhi working as a deputy governor of Shandong Province of the People's Republic of China as part of the second Uzbekistan-China inter-regional forum being held in Samarkand on June 1-2 of this year.
Adiz Boboev noted that this meeting is important for further strengthening inter-regional ties within the framework of the strategic partnership between our countries. It was noted that cooperation between our countries is expanding due to regular high-level dialogues between the heads of the two states. Shandong is a leading province of China in terms of history, industry and innovation. The cooperation agreement signed between Samarkand region and Shandong province in August 2022 is currently developing in practical and effective directions. The head of the region expressed his proposals on establishing cooperation with Shandong Province in the field of agricultural production and processing, implementing investment projects in the pharmaceutical, building materials and textile sectors, establishing a vocational training center in Samarkand and establishing educational exchange programs with Shandong specialists. In order to further enrich cultural ties between the two regions, it is necessary to organize “Shandong Culture Days” in Samarkand and establish student exchange programs between universities of the two regions, the head of the region said. Deputy governor of Shandong Province Song Junzhi spoke about the large-scale reforms implemented in Uzbekistan in various fields in recent years, the favorable conditions created for foreign investors, and noted that the visit of Chinese entrepreneurs to Samarkand will be an important factor in accelerating the implementation of agreements reached so far and expanding areas of future cooperation. During the event, prospects for mutual cooperation were discussed, and a number of agreements were reached on production and trade. A memorandum of cooperation and other documents were signed between Shandong Province and Samarkand Region.