Urgut tumaniga temir yo‘l tarmog‘ini tortish ishlarining borishi muhokama qilindi
Samarqand viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboyev Samarqand shahridan Urgut tumaniga qadar temir yo‘l tarmog‘ini tortish ishlarining borishi bilan yaqindan tanishdi.
Samarqand shahri hududidan boshlanuvchi yangi temir yo‘l tarmog‘i Jomboy tumanidagi “MAN” zavodi yaqinidan 4R-238 avtomobil yo‘lini kesib, Zarafshon daryosi bo‘ylab o‘tadi va Urgut tumaniga boradi.
Viloyat rahbari tegishli mutasaddilar hamrohligida ana shu tarmoqning Jartepa temir yo‘l bekatigacha bo‘lgan masofasini maxsus poyezda ko‘zdan kechirdi. Shundan so‘ng Jartepa temiryo‘l bekatida yo‘lovchilar uchun yaratilayotgan qulayliklar, vokzal binosi va yuk saroyining qurilishi, Tojikiston Respublikasi hududida logistika markazini tashkil etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi. Yuk qabul qilish va jo‘natishga mo‘ljallangan yirik shoxobchalarning qurilishida e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan jihatlar haqida to‘xtalib o‘tildi.
- Loyihani amalga oshirish ishlarini yanada tezlashtirish - xalqimizning uzog‘ini yaqin, og‘irini yengil qilishda muhim ahamiyatga ega,- dedi Adiz Boboyev.
Shundan so‘ng Urgut tumanining Do‘stlik MFY hududida barpo etilayotgan avtovokzal, temir yo‘l bekati, tibbiyot klinikasi, ixtisoslashgan maktab hamda ko‘p qavatli turar-joy binolari qurilishi loyihasi doirasidagi ishlarning borishi bilan ham tanishildi. Urgut temir yo‘l vokzali yurtimiz temiryo‘l tarmog‘i tarixida ilk bor xususiy tadbirkor tomonidan qurilayotgan obyekt hisoblanadi.
Ushbu obyektlarda yo‘lovchilar va aholi uchun qulay infratuzilmani yaratish, xususan, ularning dam olishlari, ovqatlanishi, turli xizmatlardan foydalanishlarini hisobga olgan holda qurilish ishlarini amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Hududda milliy uslubdagi xizmatlar ko‘rsatish shaxobchalari faoliyatini tashkil etish bo‘yicha ham takliflar berildi. Bu ishlarni amalga oshirishda avvalo aholi uchun yangi ish o‘rinlari tashkil etish, ularning barqaror daromad manbalariga ega bo‘lishlariga e’tibor qaratish lozimligi ta’kidlanib, mas’ullarga tegishli topshiriqlar berildi.

Adiz Boboev, the acting governor of Samarkand region, closely reviewed the progress of the railway network construction from Samarkand to Urgut district.
The new railway network, which is going to start from the territory of Samarkand city and cross the 4R-238 highway near the company MAN in Jamboy district, pass along the river Zarafshan and go to Urgut district. The head of the region, accompanied by relevant officials, inspected the distance of this network to the Zhartepa railway station on a special train. After that, the work on creating amenities for passengers at the Zhartepa railway station, the construction of a station building and a freight yard, and the organization of a logistics center in the territory of the Republic of Tajikistan was discussed. The aspects that should be paid attention to in the construction of large terminals for receiving and sending cargo were discussed. Adiz Boboev said “further acceleration of the project implementation is important in easing the long and difficult journeys of our people”. After that, the progress of work within the framework of the project to build a bus station, railway station, medical clinic, specialized school and multi-storey residential buildings in the territory of Dustlik neighbourhood of Urgut district was also reviewed. The Urgut railway station is the first facility in the history of the railway network of our country to be built by a private entrepreneur. It was emphasized that it is necessary to create a convenient infrastructure for passengers and residents at these facilities, in particular, to carry out construction work taking into account their recreation, nutrition, and use of various services. Proposals were also made to organize the activities of national-style service stations in the region. It was emphasized that in implementing these works, it is necessary to focus primarily on creating new jobs for the population and ensuring that they have stable sources of income, and relevant instructions were given to those responsible.