Samarqandlik maktab o'quvchilari tomonidan yaratilgan platforma Yevropaning nufuzli ta’lim muassassalarida ishlatilishi boshlandi
Samarqandlik 3 nafar 10-sinf oquvchilari - Saidafzal Shukurov, Xojiakbar Murodov va Samandar Muxammadiyevlar tomondan yaratilgan ingliz tilini o'rganishni sun'iy intellekt va kengaytirilgan reallik (AR – Augmented Reality) yordamida baholash adaptiv tizimi yaratildi.
Hozirgi kunda 10 ga yaqin mamlakatlarda sinovdan o'tgan platforma bosh qarorgohi Gretsiyada bo’lgan, hamda 20 dan ortiq mamlakatlarda faoliyat yuritadigan G’arbiy Yevropaning eng nufuzli ta’lim muassassalaridan biri - Maria Daviati nomidagi Xalqaro ilmiy-izlanish va pedagogik maktabi xodimlari tomonidan o'rganib chiqildi va amaliyotga joriy qilindi.
Ma'lumki, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2023-yildan boshlab, o‘quvchilarni ikkita xorijiy til va bitta kasbga o‘rgatish taklifi mamlakatimizda maktabgacha va maktab ta'limini rivojlanishga turtki bo'ldi. Natijada, mamlakatimizning turli chekkalarida ingliz va boshqa xorijiy tillarni o'rganish, shuningdek ko'plab kasb-hunarlar bilan bir qatorda IT sohasida ham yoshlarimizning qiziqishi kun sayin ortib bormoqda. Jumladan, umumta’lim maktablarda informatika fanidan dunyo tan olgan Kembridj va MM nashriyotlarida chop etilgan kitoblarning ishlatilishi, yoshlarning xalqaro andozalarga mos ta’lim dasturlarini o'qishiga imkon yaratdi.
O’quvchilarning ilmy rahbari hozirgi kunda AQShning San Diego Universitetida ilmiy ish qilayotgan xalqaro ekspert Muxammadxon Soliyevning ta’kidlashicha : “So’nggi yillarda mamlakatimizda IT va xorijiy tillarni o’rganishga davlatimiz rahbari darajasida berilayatgan e’tibor minglab yoshlarimizning IT loyihlarga qiziqish bildirishiga, va kerakli bilim ko’nikmalarni olgandan keyin jahon standartlariga javob beradigan dasturiy ta’minotlar yaratib katta yutuqlarga erishayatgani tahsinga sazovor. Jumladan, hali 10-sinf maktabga o’quvchilar tomonidan yaratilgan platformaning Maria Daviati nomidagi Xalqaro ilmiy-izlanish va pedagogik maktabi kabi jahon tan olgan ta’lim muassassalari tomonidan ishlatilishi tahsinga sazovor”
O’quvchilar tomonidan yaratilgan platforma sun’iy intellekt (Artifical Intelligence) yordamida til bilish darajasini yuqori aniqlikda aniqlab berib, qaysi jabhalarda o’z ustida ishlashi kerakligini, o’quvchilarning kuchli va kuchsiz tomonlarini aniq belgilab beradi. Boshqa platformalardan farqli ravishda, mazkur platforma audio va vizual malumotlardan tashqari, AR (Augmented Reality) yani kegaytirilgan raeallik konsepsiyasining tadbiq etilganidir.
Platforma yaratuvchilari - Samarqand shahar davlat maktabalarida tahsil olayatgan oddiy o’quvchilar, IT sohasidagi bilimlarni bir million dasturchi doirasida hamda informatika fanidan maktablarda joriy etilgan MM nashriyotida chop etilgan kitoblar orqali o’rgangan. Platformani ishga tadbiq etgan Maria Daviati nomidagi Xalqaro ilmiy-izlanish va pedagogik maktabi o’quvchilarga grant berish haqida ham ma’lumot bergan.
Maria Daviati nomidagi Xalqaro ilmiy-izlanish va pedagogik maktabi
Maria Daviati nomidagi Xalqaro ilmiy-izlanish va pedagogik maktabi 2002-yilda tuzilgan bo’lib, 20 dan ortiq mamlakatlarda o’z faoliyatini yuritib kelmoqda. Hozirgi kungacha 50,000 dan ziyod bitiruvchilari iqtisodiyotning turli sohalarida faoliyat yuritadi, muassassa tomonidan taqdim etiladigan kurslar Yevropa ta’lim tashkilotlari reytingida yuqori o’rinlarda joylashgan.

10th-grade students of Samarkand - Saidafzal Shukurov, Khojiakbar Murodov and Samandar Mukhammadiyev have created an adaptive system for evaluating
English language learning using artificial intelligence and augmented reality (AR - Augmented Reality). Currently, the platform, which has been tested in about 10 countries, was developed by the staff of the International Research and Pedagogical School named after Maria Daviati, one of the most prestigious educational institutions of Western Europe, which has its headquarters in Greece and operates in more than 20 countries researched and put into practice.
It is known that the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev's proposal to teach students two foreign languages and one profession from 2023 has given impetus to the development of preschool and school education in our country. As a result, the interest of our youth in learning English and other foreign languages, as well as many professions, in the IT field is increasing day by day in different parts of our country. In particular, the use of books published by the world-recognized Cambridge and MM publishing houses on computer science in general education schools made it possible for young people to study educational programs in accordance with international standards.
International expert Muhammadkhan Soliyev, an international expert currently working at the University of San Diego, USA, the head of the students' science, said: “In recent years, the attention paid to the study of IT and foreign languages in our country at the level of the head of state has resulted in the interest of thousands of our young people in IT projects, and It is commendable that after acquiring the necessary knowledge and skills, they achieve great success by creating software that meets world standards. In particular, it is commendable that the platform created by 10th-grade students is used by world-renowned educational institutions such as the Maria Daviati International Research and Pedagogical School.
The platform created by the students determines the level of language knowledge with high accuracy using artificial intelligence, clearly defines the areas in which they should work on themselves, and the strengths and weaknesses of the students. Unlike other platforms, in addition to audio and visual information, this platform implements the concept of AR (Augmented Reality).
The creators of the platform are ordinary students studying in public schools of Samarkand city, who learned knowledge in the field of IT in the framework of one million programmers and through the books published by MM publishing house, introduced in schools. The International Research and Pedagogical School named after Maria Daviati, which implemented the platform, also informed students about granting grants. Maria Daviati International Research and Pedagogical School was established in 2002 and operates in more than 20 countries. To date, more than 50,000 graduates work in various sectors of the economy, and the courses offered by the institution are ranked high in European educational organizations.