Samarqandda qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni nishonlandi
Bayram tadbirida viloyat hokimi Adiz Boboyev ishtirok etib, qishloq xo‘jaligi sohasida mehnat qilib kelayotgan fidoyilarni ushbu sana bilan tabrikladi.
Qayd etilganidek, keyingi yillarda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar tufayli viloyatimiz qishloq xo‘jaligi sohasida ham ijobiy natijalarga erishilmoqda. Jumladan, bu yil viloyatimizda 825 ming tonna g‘alla, 265 ming tonnadan ortiq paxta, 1 million 700 ming tonna sabzavot, 3 ming 900 tonna pilla, 349 ming tonna go‘sht hamda 1 million 500 ming tonna sut tayyorlashga erishildi.
Tadbirda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish va uni eksport qilish hajmi ham ortib borayotgani alohida ta’kidlandi.
– Birgina joriy yilda 316 million dollarlik 303 ming tonna meva-sabzavot mahsulotlari Rossiya, Xitoy, Turkiya, Ukraina, AQSh, Polsha, Germaniya, Kanada kabi 61 davlatga eksport qilindi. Eksport hajmi o‘tgan yilga nisbatan 74 mln. dollarga oshdi, - dedi viloyat hokimi Adiz Boboyev.
Tadbirda qishloq xo‘jaligi sohasida samarali mehnat qilib kelayotgan bir guruh xodimlar “O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi fidoyisi”, "O‘zbekiston Respublikasi suv xo‘jaligi aʼlochisi", "Mehnatkash dehqon", "Namunali tomorqachi", "Ilg‘or fermer" ko‘krak nishonlari, faxriy yorliq hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

The Day of Agricultural Workers has been celebrated
Adiz Boboev, the governor of the region, participated in the holiday and congratulated the volunteers working in the agricultural sector on this date.
As noted, due to the reforms implemented in our country in recent years, our region is also achieving positive results in the agricultural sector. In particular, this year, our region has produced 825 thousand tons of grain, more than 265 thousand tons of cotton, 1 million 700 thousand tons of vegetables, 3 thousand 900 tons of cocoons, 349 thousand tons of meat and 1 million 500 thousand tons of milk. The event also highlighted the increasing volume of agricultural production and exports. – This year alone, 303 thousand tons of fruit and vegetable products worth $ 316 million were exported to 61 countries, including Russia, China, Turkey, Ukraine, the USA, Poland, Germany, and Canada. Export volume increased by 74 million dollars compared to last year, - said the regional governor Adiz Boboev. At the event, a group of employees who have been working effectively in the agricultural sector were awarded with the badges “Agriculturalist of the Republic of Uzbekistan”, “Excellent Water Industry Worker of the Republic of Uzbekistan”, “Hardworking Farmer”, “Exemplary Gardener”, “Advanced Farmer”, certificates of honor and souvenirs.