Ayni kunlarda Xitoy Xalq Respublikasining Kunmin shahrida “Qardosh shaharlar-2024” Xitoy xalqaro konferensiyasi bo’lib o’tmoqda.
Xitoyning xorijiy davlatlar bilan do’stlik assotsiatsiyasi, Xitoy xalqaro qardosh shaharlar federatsiyasi va Yunnan provinsiyasi Xalq hukumati hamkorligida tashkil etilgan tadbirda 41 davlatdan vakillar ishtirok etmoqda. O’zbekiston Respublikasidan Samarqand viloyati delegatsiyasi ham tadbirga taklif etilgan.
Konferensiya davomida 2022-yilda Samarqand viloyati va Shandun provinsiyasi o’rtasida imzolangan birodarlashuv shartnomasi doirasida o’tgan davr davomida olib borilayotgan ishlar o’rnak sifatida ko’rsatib o’tildi. Iqtisodiyot, savdo, madaniyat, ta'lim, fan va texnika sohalarida olib borilayotgan hamkorlik ishlari yuqori baholandi.
Tadbir tashkilotchilar tomonidan Samarqand viloyati Xitoy hududlari bilan birodarlashgan eng yaxshi hamkor hudud sifatida e’tirof etildi va maxsus sovrin bilan taqdirlandi.

Representatives from 41 countries are participating in the event, organized jointly by the Chinese Association for Friendship with Foreign Countries, the China International Sister Cities Federation and the People's Government of Yunnan Province. A delegation from Samarkand region from the Republic of Uzbekistan has also been invited to the event.
During the conference, the work carried out in the past period within the framework of the sisterhood agreement signed between Samarkand region and Shandong province in 2022 was presented as an example. The cooperation in the fields of economy, trade, culture, education, science and technology was highly appreciated.
The organizers of the event recognized Samarkand region as the best partner region twinned with Chinese regions and awarded it with a special prize.