Ayni paytda viloyat rahbari Erkinjon Turdimov boshchiligidagi Samarqand viloyati delegatsiyasi Tatariston poytaxti Qozon shahrida bo‘lib, O‘zbekiston-Rossiya hududlararo hamkorligi bo‘yicha III Forumda ishtirok etishmoqda.
Forum dasturi ancha qizg‘in – O‘zbekiston-Rossiya va Rossiya-O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashlari yig‘ilishi, yalpi majlis, hamkorlikning turli yo‘nalishlari bo‘yicha panel sessiyalari, ishbilarmonlik muzokaralari.
Samarqand viloyati hokimligi, viloyat investitsiyalar, sanoat va tashqi savdo boshqarmasi hamda Savdo-sanoat palatasi viloyat hududiy boshqarmasi vakillari hamda 20 dan ortiq ishbilarmon va tadbirkorlar Rossiya Federatsiyasining hududlari bilan ikki tomonlama manfaatli hamkorlik aloqalarini o‘rnatish borasida faoliyat olib borishmoqda.
Ikki kun davomida viloyatimiz vakillari rossiyalik tadbirkorlar bilan tibbiyot, taʼlim, toʻqimachilik va yengil sanoat sohalarida ikki tomonlama hamkorlik boʻyicha muzokaralar oʻtkazishdi.

The Samarkand delegation is on an official visit to Kazan
At present, the delegation of Samarkand region headed by Erkinjon Turdimov, the head of the region, is in Kazan, the capital of Tataristan, and is participating in the III Forum according to Uzbekistan-Russia interregional cooperation.
The program of the forum is very intense - a meeting of Uzbekistan-Russia and Russia-Uzbekistan business councils, a plenary session, panel sessions on various areas of cooperation, business negotiations.
Representatives of the regional administration of Samarkand region, regional investment, industry and foreign trade department and the regional regional department of the Chamber of Commerce and Industry, as well as more than 20 businessmen and entrepreneurs are working on establishing mutually beneficial cooperation relations with the regions of the Russian Federation.
For two days, representatives of our region held negotiations with Russian businessmen on bilateral cooperation in the fields of medicine, education, textile and light industry.
During the delegation's visit, agreements worth 202 million US dollars, including 152 million US dollars in investment and 50 million US dollars in export, were worked out.