Qishloq xo’jaligi sohasidagi ayrim masalalar muhokama etildi
Qishloq xo’jaligi sohasida amalga oshirilishi zarur bo’lgan masalalar viloyat hokimi tomonidan tor doirada muhokama etildi.
Unda ma’lum qilinishicha joriy yilda sal kam 800 kilometr irrigatsiya tarmoqlarining qirg’oq bo’yi mintaqasida 248 ming dona tut, tol, tok va terak kabi ko’chatlar ekilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 18-yanvardagi PF-15-sonli Farmoniga asosan 1332 ga qishloq xo’jaligi yer uchastkalari elektron onlayn auksion savdolariga chiqariladi, 7000 ga yer maydonlari yoshlarga ajratiladi. Sentabr oyiga qadar 4972 ga sug’oriladigan holati yomon ekin yerlar, 12576 ga lalmi yerlar, 372 ga sug’oriladigan bo’z yerlar, 1704 ga yaylov yerlar hamda 375 ga boshqa toifadagi yerlar hisobidan jami 20000 ga yer foydalanishga kiritiladi (o’zlashtiriladi).
Muhokamada har bir yo’nalish bo’yicha amalga oshirilayotgan ishlar tahlil etildi. Toyloq va Oqdaryo tumani mas’ullarining faoliyati qoniqarsiz deb baholanib, ularga nisbatan intizomiy jazo choralari qo’llanilishi belgilandi.
Yakunda olib borilayotgan ishlar bo’yicha kunlik hisobot tizimi joriy etilib, yutuq va kamchiliklar tor doirada muhokama etilishi ma’lum qilindi.

Issues that need implementing in the field of agriculture were discussed by the governor of the region.
It was reported that 248,000 saplings such as mulberry, willow, vine and poplar are planned to be planted in the coastal region of almost 800 kilometers of irrigation networks this year. Also, according to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan Number PD-15 dated on January 18, in 2024. 1,332 agricultural land plots will be put up for electronic online auctions, and 7,000 land plots will be allocated to young people. A total of 20,000 lands will be put into use (utilized) including 4,972 poorly irrigated arable lands, 12,576 dry lands, 372 irrigated gray lands, 1,704 pasture lands and 375 other types of lands by September .During the discussion, the work carried out in each direction was analyzed. The activities of the officials of Taylok and Okdarya districts were assessed as unsatisfactory, and disciplinary measures were imposed against them.
Finally, it was announced that the system of daily reporting on the work being carried out will be introduced, and the achievements and shortcomings will be discussed in a narrow circle.