Jahon banki va "IDOM" kompaniyasi ekspertlari bilan uchrashuv o‘tkazildi
Viloyat hokimligida viloyat rahbari Adiz Boboyev Jahon banki delegatsiyasi va Ispaniyaning nufuzli "IDOM" kompaniyasi ekspertlari ishtirokida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda hududni kelgusi 15 yilda rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Unda Samarqand viloyati hududiy rivojlanish strategiyasi, shuningdek, Bulungur, Ishtixon, Payariq va Kattako‘rg‘on tumanlarining master-rejalarini ishlab chiqish bo‘yicha tender g‘olibi e’lon qilindi. Unga ko‘ra, mazkur yirik loyihalarni amalga oshirish vazifasi "IDOM" kompaniyasiga yuklatildi.
Kompaniyaning xalqaro tajribasi va zamonaviy yondashuvlari Samarqandni barqaror va innovatsion hududga aylantirishda muhim ahamiyat kasb etishi kutilmoqda.
Loyihaning e’tiborga loyiq jihatlaridan biri — Samarqand shahrining fazoviy ma’lumotlar infratuzilmasi yaratilishi bo‘lmoqda.
Qiymati 51 million dollarga teng bo‘lgan ushbu tashabbus doirasida shahar infratuzilmasi, jumladan yer osti kommunikatsiyalari — suv quvurlari, kanalizatsiya tarmoqlari va elektr kabellari raqamlashtiriladi. Shuningdek, aniq 3D-model va mukammal manzillar reyestri shakllantirilib, bu kommunal xizmatlar samaradorligini oshirish, avariyalarni tezkor bartaraf etish hamda manzil tizimidagi muammolarni hal etish imkonini beradi.
Islohotlar faqat shahar markazi bilan cheklanib qolmaydi. 410 million dollarlik “O‘zbekistonning obod va barqaror shaharlari” dasturi doirasida hududlarda ham keng ko‘lamli o‘zgarishlar amalga oshiriladi. Endi infratuzilmaviy loyihalar qisqa muddatli emas, balki uzoq muddatli — 15 yillik strategik rejalar asosida amalga oshiriladi. Barcha rejalar Jahon banki ko‘magida yagona geoaxborot tizimiga integratsiya qilinadi.
Shu bilan birga, shaharsozlik va uy-joy siyosatida UN-Habitat dasturining ishtiroki alohida ahamiyat kasb etmoqda. U transport modellashtirish va zamonaviy shahar infratuzilmasini rivojlantirishda ilg‘or yondashuvlarni joriy etishga qaratilgan.
Mutaxassislar fikricha, xalqaro moliyaviy institutlar, ilg‘or arxitektura kompaniyalari va BMT ekspertlarining o‘zaro hamkorligi Samarqandni “aqlli” va barqaror rivojlanayotgan hudud namunasiga aylantirishga xizmat qiladi. Tomonlar esa belgilangan rejalarni amalga oshirishda faol hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Kiritilgan vaqti: 08/05/2026 10:30.   Ko‘rilganligi: 781
Material manzili: https://samarkand.uz/press/news/jahon-banki-va-idom-kompaniyasi-ekspertlari-bilan-uchrashuv-otkazildi

A meeting with experts from the World Bank and IDOM have been organized
An important stage in the direction of regional development and digitalization is beginning in Samarkand.
The meeting held with a delegation of the World Bank and experts from the prestigious Spanish company IDOM and the participation of the head of the region, Adiz Boboev, priority areas for the development of the region in the next 15 years were discussed at the regional administration. At the meeting, the winner of the tender for the development of the regional development strategy of the Samarkand region, as well as the master plans of the Bulungur, Ishtikhan, Payarik and Kattakurgan districts, was announced. According to it, the task of implementing these large-scale projects was assigned to the IDOM company. The company's international experience and modern approaches are expected to play an important role in transforming Samarkand into a sustainable and innovative region. One of the noteworthy aspects of the project is the creation of a spatial data infrastructure for the city of Samarkand. The $51 million initiative will digitize the city's infrastructure, including underground utilities — water pipes, sewer networks, and electrical cables. It will also create an accurate 3D model and a comprehensive address register, which will improve the efficiency of public utilities, quickly resolve emergencies, and resolve problems with the address system. The reforms will not be limited to the city center. The $410 million “Prosperous and Sustainable Cities of Uzbekistan” program will also include large-scale changes in the regions. Now infrastructure projects will be implemented not on the basis of short-term, but on the basis of long-term — 15-year strategic plans. All plans will be integrated into a single geoinformation system with the support of the World Bank. At the same time, the participation of the UN-Habitat program in urban planning and housing policy is of particular importance. It is aimed at introducing advanced approaches to transport modeling and the development of modern urban infrastructure. Experts believe that the cooperation of international financial institutions, leading architectural companies, and UN experts will help transform Samarkand into a model of a “smart”and sustainably developing region. The parties expressed their readiness to actively cooperate in implementing the established plans.