“Grand Swiss 2025” xalqaro turniri g‘oliblari taqdirlandi
Samarqandda shaxmat bo‘yicha umumiy mukofot jamg‘armasi 855 ming AQSH dollari bo‘lgan nufuzli musobaqa yakuniga yetdi.
Mazkur turnirda 39 ta mamlakatdan jahon reytingida yuqori ko‘rsatkichga ega bo‘lgan 172 nafar grossmeyster ishtirok etdi.
Turnirning tantanali yopilish marosimida O‘zbekiston Yoshlar ishlari agentligi direktori Alisher Saʼdullayev, Xalqaro shaxmat federatsiyasi Prezidenti Arkadiy Dvorkovich hamda Samarqand viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboyev so‘zga chiqib, musobaqa dunyoning eng yaxshi shaxmatchilari uchun muhim maydonga aylanib, salmoqli sovrinlarni qo‘lga kiritish va 2026-yilgi da’vogarlar turniriga yo‘llanma olish imkoniyatini berganini eʼtirof etgan holda barcha g‘olib va sovrindorlarni tabrikladi.
Shundan so‘ng turnir g‘oliblari va barcha sovrindorlar munosib taqdirlandi.
Dunyo reytingining TOP-100 taligiga kirgan kuchli shaxmatchilar orasidan to‘rt nafar talabgor - erkaklardan niderlandiyalik Anish Giri va germaniyalik Matthias Bluebaum, ayollar orasida esa hindistonlik Rameshbabu Vaishali va FIDE bayrog‘i ostida ishtirok etgan Kateryna Lagno yuqori o‘rinlarni egalladi va jahon shaxmat tojiga bo‘ladigan “Talabgorlar turniri”ga saralab olindi.

Winners of the “Grand Swiss 2025” international tournament have been awarded
A prestigious chess tournament with a total prize fund of 855 thousand US dollars has come to an end in Samarkand.
172 grandmasters with high world rankings from 39 countries took part in this tournament. At the solemn closing ceremony of the tournament, Alisher Sadullayev, a director of the Youth Affairs Agency of Uzbekistan, Arkady Dvorkovich, the president of the International Chess Federation, and Adiz Boboev, an acting governor of Samarkand region, spoke and congratulated all the winners and prize-winners, acknowledging that the tournament has become an important arena for the best chess players in the world, providing an opportunity to win significant prizes and qualify for the 2026 Candidates Tournament. After that, the winners and all prize-winners of the tournament were duly awarded. Among the top chess players in the world's TOP-100, four candidates - Anish Giri from the Netherlands and Matthias Bluebaum from Germany among the men, and Rameshbabu Vaishali from India and Kateryna Lagno, who competed under the FIDE banner, among the women, took top places and qualified for the ”Candidates Tournament” for the world chess crown.