Халқаро туризм маркази – Самарқанднинг янги сайқали
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказининг очилиш маросимида иштирок этиш учун 23 август куни Самарқандга келди.
Марказдан ўрин олган “Боқий шаҳар” мажмуаси ҳовлисида самарқандлик нуронийлар, зиёлилар билан самимий суҳбат бўлди. Ушбу иншоотлар хайр-баракали бўлишини, бундай яхшиликлар кўп бўлишини тилаб, дуо қилинди.
Шундан сўнг “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказининг тантанали очилиш маросими бўлди.
Унда давлатимиз раҳбари нутқ сўзлаб, барчани ушбу қувончли воқеа билан табриклади.
- Халқимизнинг ақл-заковати ва фидокорона меҳнати билан бунёд этилган ушбу мажмуа Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлидаги яна бир салмоқли, зафарли натижа бўлди. Қадимий ва навқирон Самарқанд бағрида қад ростлаган мана шундай замонавий, улуғвор меъморий мажмуа барчамизга, бутун халқимизга муборак бўлсин, буюрсин, - деди Шавкат Мирзиёев.
Самарқанд – миллий давлатчилигимизга асос бўлган, тарихимиздаги иккала Ренессанс даврида ҳам муҳим ўрин тутган шаҳар. Шу боис сайёҳлар бу ерга асосан қадимий обидаларни кўриш ва табаррук жойларни зиёрат қилиш учун келар эди. Туризмнинг бошқа йўналишлари учун замонавий мажмуалар йўқ эди.
2019 йилда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан катта амбицияли лойиҳа бошланди - Самарқанд туманидаги эшкак эшиш канали бўйида, 212 гектар майдонда улкан мажмуа қуришга киришилди. Аввало, тажрибали меъмор ва муҳандислардан иборат халқаро жамоа жалб этилиб, пухта лойиҳа ишлаб чиқилди. Давлатимиз раҳбари бу ерга бир неча марта келиб, қурилишни миллий меъморчилик анъаналаримиз ва одамларга қулайлик жиҳатидан такомиллаштирди. Бунёдкорлик ишларида малакали қурувчиларимиз билан бирга Туркия, Буюк Британия, Италия каби давлатларнинг етук мутахассислари иштирок этди.
Шу тариқа қисқа вақтда, пандемиядаги қийинчиликларга қарамай, ушбу улкан мажмуа қуриб битказилди.
Бу кўп тармоқли марказ таркибида 8 та замонавий меҳмонхона, Конгресс холл, “Боқий шаҳар” мажмуаси, амфитеатр ва кўплаб бошқа иншоотлар бор. У йилига 2 миллион туристга хизмат кўрсатиши мумкин.
- Бу улкан марказ буюк аждодларимиз бунёд этган муҳташам меъморий обидаларга муносиб бўлиб, уларнинг тарихий анъаналарини давом эттиради. Ушбу мажмуа мамлакатимизда ҳозирги пайтда пойдевори қурилиши бошланган Учинчи Ренессанс ва олдинги тарихий даврлар ўртасидаги рамзий кўприк бўлади, деб ишонаман, - деди Президент.
Марказга “Буюк ипак йўли” деб номланганида чуқур маъно бор. Бу ерда ўша даврга оид тарихий манзаралар акс эттирилган. Масалан, “Боқий шаҳар” мажмуаси безакларида қадимий Афросиёб деворларида сақланиб қолган Сўғд давлати ҳукмдорининг Корея, Хитой, Ҳиндистон ва бошқа мамлакатлар элчиларини қабул қилиш маросими тасвирларидан фойдаланилган.
Бу ерда қадимий бозор, мамлакатимизнинг барча ҳудудларига хос 40 та ҳунармандлик устахонаси ташкил этилган. Унда усталар ёғоч ўймакорлиги, кулолчилик, заргарлик, гилам тўқиш каби жараёнларини сайёҳларга намойиш этади.
Бу мамлакатимизда сайёҳлик индустриясини ривожлантириш борасидаги улкан ишларнинг бир қисми. Янги туризм маркази келгуси йилларда Самарқандга келадиган хорижий сайёҳлар сонини 1,5 миллиондан оширишда муҳим ўрин тутади. Умуман олганда, келгуси беш йилда мамлакатимизга келадиган сайёҳлар сонини ҳозирги 2 миллиондан 9 миллионга етказиш мақсад қидинган. Энг муҳими, туризм соҳасида меҳнат қилаётганлар сони 500 мингдан ошади.
Шунингдек, бу ердаги замонавий меҳмонхоналар ва Конгресс холл йирик анжуманлар ўтказиш учун ҳам шароит яратади. Яқинда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити, Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар раҳбарлари учрашуви каби нуфузли халқаро тадбирлар шу ерда бўлиб ўтади. Келгуси йилда эса, қадимий шаҳримизда Европа тикланиш ва тараққиёт банки бошқарув Кенгашининг йиллик йиғилиши ва Жаҳон туризм ташкилотининг Бош ассамблеяси ҳам ўтказилади.
“Боқий шаҳар достони” мусиқали ҳикояси янги марказнинг образли ифодаси бўлди. Халқимиз ва дунё санъати уйғунлашган шоу маросимга ўзгача шукуҳ бағишлади.

The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Samarkand to participate in the opening ceremony of the “Great Silk Road” international tourism center on August 23.
There was a sincere conversation with the elderly and intellectuals of Samarkand in the yard of the “Bokiy shahar”(Eternal City) complex, located in the center. It was prayed that these structures would be blessed and that there would be many such good deeds.
After that, the grand opening ceremony of the “Great Silk Road” International Tourism Center took place.
The head of our state gave a speech and congratulated everyone on this happy event.
- This complex, built with the intelligence and selfless work of our people, was another significant and triumphant result on the way to building New Uzbekistan. Shavkat Mirziyoev said that such a modern and magnificent architectural complex, built in the heart of ancient and modern Samarkand, be blessed to all of us, to our entire nation.
Samarkand is a city that is the basis of our national statehood and played an important role in both Renaissance periods in our history. Therefore, tourists came here mainly to see ancient monuments and visit holy places. There were no modern complexes for other areas of tourism.
At the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, a very ambitious project began - the construction of a huge complex on an area of 212 hectares was started on the banks of the rowing canal in Samarkand district in 2019. First of all, an international team of experienced architects and engineers was involved and a detailed project was developed. The head of our state visited this place several times and improved the construction in terms of our national architectural traditions and comfort for people. Mature experts from countries such as Turkey, Great Britain, and Italy took part in the construction work along with our qualified builders.
In this way, in a short time, despite the difficulties of the pandemic, this huge complex was completed.
This multi-disciplinary center includes 8 modern hotels, a congress hall, the “Eternal City” complex, an amphitheater and many other facilities. It can serve 2 million tourists per year.
- This huge center is worthy of the magnificent architectural monuments built by our great ancestors and continues their historical traditions. I believe that this complex will be a symbolic bridge between the Third Renaissance, the foundation of which is currently under construction in our country, and previous historical periods, - said the President.
There is a deep meaning when the center is called the "Great Silk Road". Historical scenes of that time are shown here. For example, in the decorations of the "Eternal City" complex, images of the reception ceremony of the ruler of the Sogd state preserved on the walls of the ancient Afrosiyab were used.
An ancient bazaar, 40 handicraft workshops typical of all regions of our country are established here. In it, masters show their processes of wood carving, pottery, jewelry, and carpet weaving to tourists.
This is a part of the great work on the development of the tourism industry in our country. The new tourism center will play an important role in increasing the number of foreign tourists coming to Samarkand from 1.5 million in the coming years. In general, the goal is to increase the number of tourists coming to our country from the current 2 million to 9 million in the next five years. Most importantly, the number of people working in the tourism sector exceeds 500,000.
Also, the modern hotels and the congress hall here provide conditions for holding large-scale conferences. Recently, prestigious international events such as the summit of the Shanghai Cooperation Organization, the meeting of the leaders of the member countries of the Organization of Turkic States will be held here. Next year, the annual meeting of the Board of Directors of the European Bank for Reconstruction and Development and the General Assembly of the World Tourism Organization will be held in our ancient city.
The musical story "The Saga of the Eternal City" became a figurative expression of the new center. The show, combining the art of our people and the world, gave a special charm to the ceremony.