СамДУ ва Истанбул университети ҳамкорлигида илк Туркология илмий-тадқиқот институти очилади
Туркий ва исломий маданиятнинг энг қадимий бешикларидан бўлган Самарқандда 600 йилдирки илм-фан, маънавият ва маърифат нурларини таратиб келаётган Улуғбек мадрасасининг издоши – Самарқанд давлат университетининг довруғи дунёнинг барча қитъаларига тарқалган.
Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан бошланган Учинчи Ренессансни барпо қилиш ҳаракати илм-фанга, таълимга, янги технологияларга асосланаётгани мамлакатингиздаги университетлар олдига жиддий вазифалар қўймоқда.
«Самарқанд давлат университети фаолиятини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Президент қарори дорилфунун жамоасининг интилишларига, мамлакат олий таълим тизимининг эҳтиёжларига мос равишда қабул қилинган тарихий ҳужжат бўлди.
Унда СамДУнинг Ўзбекистон фан-таълими ва маданияти тараққиётидаги пешқадамлик роли эътироф этилган ҳамда дорилфунуннинг кўп минг кишилик жамоаси олдига улкан вазифалар қўйилганлиги билан ажралиб туради.
2026 йилгача дунёдаги топ-университетларнинг дастлабки мингталиги сафига кириш, таълим жараёнига замонавий педагогик технологияларни жорий қилиш, жаҳоннинг илғор университетлари билан қўшма таълим дастурлари бўйича мутахассислар тайёрлашни кенг йўлга қўйиш ва бошқа кўплаб самарали фаолиятларнинг қарорда қамраб олинганини кўриш мумкин.
Замонавий университет моделининг барча унсурларини жорий этишни назарда тутувчи ушбу ҳужжатни ҳаётга жорий қилишнинг механизмлари ҳам қарорда ўз аксини топгандир.
Истанбул университети ректори, профессор Маҳмуд АК жаноблари: – Ўзбекистоннинг бизнинг университет билан биродарлашган дорилфунуни – Самарқанд давлат университетининг илмий-педагогик жамоаси, илмий тадқиқотчилар гуруҳлари жаноб Президент Шавкат Мирзиёев томонидан қабул қилинган қарорнинг барча бандларини муваффақият билан адо этишларига шубҳа йўқ. Зотан, университетнинг катта ташкилотчилик ва олимлик салоҳиятига эга бўлган ректори – қардошим, профессор Рустам Холмуродов етакчилик қилаётган жамоа дорилфунунни юксак марраларга элтади. Бунинг учун азму шижоат, билим-маҳорат етарлидир. Ўз навбатида яна шуни қайд этишни истар эдимки, СамДУ билан биродарлашган Истанбул университети таълим-тарбия ҳамда илмий-тадқиқотларнинг барча соҳаларида ҳамкорликни давом эттирамиз.
Ҳамкорликни Ўзбекистондаги илк Туркология илмий-тадқиқот институти ҳамда халқаро стандартлар даражасида хорижий тил ўргатишни йўлга қўядиган «Тил Маркази» фаолиятини йўлга қўйиш билан янги, юқори савияга чиқарамиз.
Мирзо Улуғбек ва Қозизода Румий, Али Қушчи, Улуғбек ҳамда Аё софия мадрасаларининг ҳамкорлигидан бошланган алоқаларимизни Самарқанд ва Истанбул университетлари биродарлашувида янги босқичга кўтарамиз. Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Самарқанд давлат университети фаолиятини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори ана шу интилишларимизга буюк туртки беради.

In Samarkand, one of the most ancient cradles of Turkish and Islamic culture, the fame of Samarkand State University, a follower of Ulugbek Madrasah, which has been spreading the rays of science, spirituality and enlightenment for 600 years, has spread to all continents.
The fact that the movement to build the Third Renaissance in Uzbekistan, initiated by President Shavkat Mirziyoyev, is based on science, education and new technologies, poses serious challenges to universities in your country.
The Decree of the President of Uzbekistan "On additional measures to further improve the activities of Samarkand State University" was a historic document adopted in accordance with the aspirations of the university community, the needs of the higher education system of the country.
It recognizes the leading role of Samarkand State University in the development of science, education and culture of Uzbekistan, and is distinguished by the fact that University’s team
The resolution envisages joining the top thousand of the world's top universities by 2026, the introduction of modern pedagogical technologies in the educational process, the expansion of joint training programs with leading universities around the world and many other effective activities.
The mechanisms for the implementation of this document, which provides for the introduction of all elements of the modern university model, are also reflected in the decision.
Rector of Istanbul University, Professor Mahmud AK: - There is no doubt that the scientific and pedagogical staff of Samarkand State University, a group of researchers, will successfully implement all the provisions of the decision made by President Shavkat Mirziyoyev. After all, the team led by my relative, Professor Rustam Kholmurodov, the rector of the university with great organizational and scientific potential, will lead the university to great heights. Perseverance, knowledge and skills are enough for this. In turn, I would like to note that we will continue to cooperate with Samarkand State University in all fields of education and research of Istanbul University.
We will take cooperation to a new, higher level by establishing the first Research Institute of Turkology in Uzbekistan and the Language Center, which will teach foreign languages at the level of international standards.
We will raise our relations to a new level in the fraternization of Samarkand and Istanbul universities, which began with the cooperation of Mirzo Ulugbek and Kazizoda Rumi, Ali Kushchi, Ulugbek and Hagia Sophia madrassas. The resolution of the President of the Republic of Uzbekistan "On additional measures to further improve the activities of Samarkand State University" gives a great impetus to these aspirations.