Самарқандда халқаро форум бошланди
Самарқандда “Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш бўйича Ўзбекистон ва Ислом Ҳамкорлик Ташкилоти (ИҲТ)га аъзо мамлакатлар тажрибаси” мавзусида халқаро форум бошланди.
Унда 20 дан ортиқ давлатдан 40 га яқин хорижий меҳмонлар - Ислом Ҳамкорлик Ташкилоти (ИҲТ) Бош котибияти, ИТҲ Аёллар тараққиёти ташкилоти, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва тузилмалари мутасаддилари ҳамда ИТҲга аъзо давлатларнинг оила ва хотин-қизлар масалалари билан шуғулланувчи давлат органлари раҳбарлари, ҳукумат вакиллари, фуқаролик жамияти институтлари ҳамда халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этмоқда.
Форумнинг очилиш маросимида дастлаб Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси, Хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш, гендер тенглик ва оила масалалари бўйича республика комиссияси раиси Танзила Норбоеванинг видеомурожаати тинланди.
Тадбирда Ислом ҳамкорлик ташкилоти Бош котибининг гуманитар, маданий ва ижтимоий масалалар бўйича ўринбосари доктор Тариг Али Бахит, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Зулайҳо Маҳкамова сўзга чиқди.
Форум оила институтини мустаҳкамлаш, хотин-қизларнинг жамият ҳаёти ва давлат бошқарувидаги иштирокини кучайтириш, уларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш бўйича Ислом Ҳамкорлик Ташкилоти давлатларининг ўзаро ҳамкорлигини янада ривожлантириш ва тажриба алмашиш мақсадида ташкил этилди.

International forum has started in Samarkand
An international forum on the topic “Experience of Uzbekistan and member countries of  the Organization of Islamic Cooperation (OIC) in supporting women and girls” has started in Samarkand.
About 40 foreign guests from more than 20 countries - officials of the General Secretariat of the Organization of Islamic Cooperation (OIC), OIC Women's Development Organization, United Nations representative office and structures in Uzbekistan, as well as heads of state bodies dealing with family and women's issues of OIC member states, government representatives, representatives of civil society institutions and international organizations are participating. A video report of Tanzila Norboeva, chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, chairman of the Republican Commission on Gender Equality and Family Issues, was heard at the opening ceremony of the forum. Dr. Tarig Ali Bakhit, deputy secretary general of the Organization of Islamic Cooperation for humanitarian, cultural and social issues, as well as , Zulayho Mahkamova, deputy prime minister of the Republic of Uzbekistan, spoke at the event.
The forum was organized for the purpose of strengthening the institution of the family, strengthening the participation of women in public life and state administration, and expanding their rights and opportunities, and further developing the mutual cooperation of the countries of the OIC and sharing experience.