Самарқанд вилоят кўп тармоқли тиббиёт марказида биринчи маротаба марказ трансплантологлари ва Самарқанд давлат тиббиёт университети ходимлари билан ҳамкорликда жигар трансплантацияси амалиёти ўтказилди.
1965 йилда туғилган бемор Саодат Лапасова жигар циррози, субкомпенсация босқичи билан касалланган бўлиб, унга 1987 йилда туғилган қизи Нафиса Курбонова донорлик қилган.
9 август куни бўлиб ўтган операция 13 соат 20 дақиқа давом этган. Операцияда 25 нафар яқин тиббиёт ходимлари иштирок этишди. Хусусан, 8 нафар врач трансплантолог, 5 нафар врач анестезиолог, 2 нафар трансфузиолог, 5 нафар операцион ҳамшира, 5 нафар анестезистка ҳамшира иштирок этди.
– Биз мураккаб амалиётни муваффақиятли якунладик. Бу Самарқанд тиббиётида яна бир янгилик бўлди, дейди Самарқанд вилоят кўп тармоқли тиббиёт маркази бош врачи, Самарқанд давлат тиббиёт университети кақедра мудири Лутфулло Махмонов. – Жигар трансплантацияси амалиётини бажаришга ҳар томонлама пухта тайёргарлик кўрдик. Бунинг учун ходимларимиз Москва, Қозон, Киев, Истамбул, Анқара шаҳарларида малака ошириб келди.
Қолаверса, Академик Воҳидов номидаги Республика хирургия илмий амалий марказининг профессор ходимлари бизни қўллаб қувватлади.
Алоҳида таъкидлаш жоизки, марказлашган ҳолда ва вилоят ҳокимлигининг эркин қолдиқ маблағлари хисобидан инсон органларини кўчириб ўтиш амалиётлари учун марказимизга 10 млрд. сўмлик тиббий асбоб ускуналар олиб келиб ўрнатилди.
Бемор С.Лапасовада жигар циррози, субкомпенсация босқичи эди. Шукурки, мазкур амалиёт мувофаққиятли ўтди. Ҳозиргача бўлган текширув натижаларнинг барчаси ижобий.
Энг муҳими, энди марказ мутахассислари бу каби операцияларни бемалол бажара олишига амин бўлдик.
Таъкидлаб ўтиш лозимки, Президент Шавкат Мирзиёев ушбу соҳа ривожига давлат сиёсати даражасида эътибор қаратиб келаётганлиги бу каби мураккаб амалиётларни йўлга қўйишда муҳим аҳамият касб этмоқда.

A liver transplant operation, for the first time, was conducted in cooperation with the center's transplantologists and the staff of the Samarkand State Medical
University in regional multidisciplinary medical center of Samarkand region.
The patient Saodat Lapasova, born in 1965, has liver cirrhosis, subcompensation stage, and was donated by her daughter Nafisa Kurbonova, born in 1987.
The operation, which took place on August 9, lasted 13 hours and 20 minutes. About 25 medical workers participated in the operation. In particular, 8 transplantologists, 5 anesthesiologists, 2 transfusiologists, 5 operating nurses, and 5 anesthetists participated.
- We successfully completed a complex operation. This is another innovation in Samarkand medicine, says Lutfullo Makhmonov, chief physician of Samarkand regional multidisciplinary medical center, head of Samarkand State Medical University. - We thoroughly prepared for liver transplantation. For this purpose, our employees received training in Moscow, Kazan, Kiev, Istanbul, Ankara.
In addition, the professor staff of the Republican scientific and practical center of surgery named after Academic Vahidov supported us.
It is worth noting separately that 10 billion soum medical equipment was brought and installed allocated to our center for human organ transplant operations by the free residual funds of the regional administration..
Patient S. Lapasova had liver cirrhosis, subcompensation stage. Thankfully, this operation was successful. All test results are positive so far.
The most important thing is that now we are sure that the specialists of the center can easily perform such operations.
It should be noted that President Shavkat Mirziyoyev has been paying attention to the development of this sector at the level of state policy, which is a great importance in establishing such complex practices.