Мамлакатимизда аҳолининг уй-жойга муҳтож қатламини давлат томонидан ва имтиёзли шартларда турар-жой билан таъминлаш масаласига кейинги йилларда алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Шаҳар ва қишлоқларда аҳолининг эҳтиёжманд қатлами учун арзон уй-жойлар қурилаётгани, имтиёзли кредит, шунингдек, субсидия асосида берилаётгани, оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган хотин-қизлар учун уйларнинг бошланғич бадали тўланган ҳолда ажратилаётгани ана шу эътибор самарасидир.
Шунингдек, Меҳрибонлик уйларида тарбияланган ва мустақил ҳаётга қадам қўйган чин етимлар ҳам давлат томонидан уй-жой билан таъминланиб, жамиятда ўз ўрнини топиши учун шарт-шароит яратилмоқда.
Бугун Самарқанд вилояти туман ва шаҳарларида ана шундай ёшларнинг 26 нафарига янги уй-жойлар жиҳозланган ҳолда тантанали топширилди.
Жумладан, Меҳрибонлик уйларида тарбияланган 10 нафар йигит-қизлар Жомбой туманидаги кўп қаватли уйда ўз хонадонига эга бўлди. Янги уйларни ўз эгаларига топшириш маросимида Самарқанд вилояти ҳокими Э.Турдимов иштирок этиб, ёшларни табриклади. Улар доимо давлатимизнинг эътиборида эканлигини таъкидлади.
– Бу йил вилоятимиз бўйича 59 нафар чин етимларни уй-жой билан таъминлаш кўзда тутилган эди, – деди Э.Турдимов. – Аммо, кейинги ўрганишларда вилоятимизда бундай ёшлар 84 нафар эканлиги маълум бўлди ва бугун уларнинг 26 нафарига вилоят ҳокимлиги ва саховатпеша тадбикорларимиз томонидан 6 миллиард сўм маблағ сарфланиб, янги уйларни топширяпмиз. Шу йилнинг 1 октябрига қадар қолган 58 нафар йигит-қизлар ҳам ўз уйига эга бўлади.
Вилоят ҳокими ва жамоатчилик вакиллари янги уйларнинг биринчи меҳмонлари бўлди. Хонадон эгаларига эзгу тилаклар билдирилди.
Ўғилой Тоғаева Тошкент шаҳридаги меҳрибонлик уйида тарбияланган. Мактабни битирганидан кейин Самарқанд давлат тиббиёт институтига ўқишга кирди. Айни пайтда институтни битираётган Ўғилой Жиззах вилоятининг Бахмал туманида умумий амалиёт шифокори сифатида ҳам ишламоқда.
– Бугун менинг бир умрлик орзуларимдан яна бири ушалди – дейди Ўғилой Тоғаева. – Жомбой туманида ўз уйимга эга бўлдим. Энди мутасаддилар ишимни ҳам шу ерга кўчириб беришларини айтишди. Бор билим ва салоҳиятимни ишга солиб, халқимиз саломатлигини асраш учун хизмат қиламан.
Самарқанд шаҳридаги 11-Меҳрибонлик уйини битирган Фирдавс Муродов айни пайта Меҳнат маҳалла фуқаролар йиғини раисининг ўринбосари вазифасида ишласа-да 9 йилдан буён ижара уйда яшарди. Бугун унга шаҳарнинг Геофизиклар маҳалласида янги қурилган уйлардан хонадон топширилди.
– Жудаям бахтиёрман, қувончим ичимга сиғмаяпти – дейди Фирдавс Муродов. – Ўз уйинг бўлиши қандай бахт. Бугун менга Самарқанд вилояти ҳокимлиги ана шундай бахтнинг туҳфа қилди. Бунга жавобан албатта Ватанимга муносиб фарзанд бўлиб, унинг тараққиётига ҳисса қўшаман.
Маълумотларга кўра, 2020 йилда Самарқанд вилоятида Меҳрибонлик уйларида тарбияланган ёшларнинг 20 нафарига янги қурилаётган кўп қаватли уйлардан хонадонлар ажратилиб, жами 2 миллиард сўм бошланғич тўлови тўлаб берилган. Шунингдек, йигит-қизларнинг бандлиги таъминланган. Яна 12 нафар ёшлар эса ҳокимлик томонидан 1 ва 2 хонали уйлар билан таъминланган.
Кўриниб турибдики, жорий йилда ушбу хайрли ишларнинг кўлами ва қамрови анча кенгайган. 84 нафар чин етимлардан ташқари, Меҳрибонлик уйида тарбияланган, аммо ўз уй-жойига эга ёшларнинг хонадонлари ҳокимлик ва ҳомийлар кўмагида таъмирлаб берилмоқда.

In recent years, special attention has been paid in our country to the provision of housing by the state and on preferential terms to the needy.
This is due to the fact that in urban and rural areas affordable housing is being built for the needy, soft loans and subsidies are being provided, and housing for women in difficult social situations is being provided with a down payment.
In addition, the state provides housing for orphans who have been brought up in orphanages and set foot in independent life, creating conditions for them to find their place in society.
Today, in the districts and cities of Samarkand region, 26 such young people were solemnly handed over new housing.
In particular, 10 young men and women brought up in orphanages got their own apartment in a multi-storey house in Jambay district. The governor of Samarkand region E.Turdimov took part in the ceremony of handing over the new houses and congratulated the young people. They stressed that they are always in the focus of our state.
- This year it was planned to provide housing for 59 orphans in our region, - said E. Turdimov. - However, subsequent studies have shown that there are 84 such young people in our region, and today 26 of them are being provided with new houses by the regional administration and our generous entrepreneurs at a cost of 6 billion soums. By October 1 this year, the remaining 58 young men and women will also have their own homes.
The governor and community members were the first guests of the new homes. Best wishes to the owners of the apartment.
Ugiloy Togaeva was brought up in an orphanage in Tashkent. After graduating from high school, he entered the Samarkand State Medical Institute. Currently graduating from the institute, Ugiloy also works as a general practitioner in Bakhmal district of Jizzakh region.
"Today, another of my lifelong dreams has come true," says Ugiloy Togaeva. - I got my own house in Jambay district. Now the officials said they would move my case here as well. I will use all my knowledge and potential to serve the health of our people.
Firdavs Murodov, a graduate of the 11th Orphanage in Samarkand, has been living in a rented house for 9 years, although he currently works as the deputy chairman of the Mehnat mahalla citizens' assembly. Today, he was given an apartment in a newly built house in the city's Geophysicist neighborhood.
- I am very happy, I am overjoyed, - says Firdavs Murodov. - What a happiness to have your own home. Today the government of Samarkand region has given me such happiness. In return, I will definitely be a worthy child of my homeland and contribute to its development.
According to the data, in 2020, 20 young people brought up in orphanages in Samarkand region were provided with apartments in newly built apartment buildings and paid a total of 2 billion soums. Youth employment is also provided. Another 12 young people were provided with 1- and 2-room houses by the government.
It is obvious that this year and scope of these good deeds has significantly expanded. In addition to the 84 orphans, the homes of young people who were brought up in the House of Mercy but have their own homes are being renovated with the help of the municipality and sponsors.