Жорий йилнинг сентябрь ойида ўтадиган Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотининг Самарқанд саммитига тайёргарлик кўришга қаратилган
“Самарқанд руҳи” лойиҳаси доирасида 10 августдан 10 сентябрга қадар Самарқанд шаҳрида “Халқаро ҳайкалтарошлар симпозиуми” ўтказилади.
Ўзбекистон Туризм ва маданий мерос вазирлиги, Ўзбекистон Бадиий академияси Бадиий ижодкорлар уюшмаси ва Самарқанд вилояти ҳокимлиги билан ҳамкорликда ташкил этилаётган ушбу симпозиумда 7 нафар хорижий (Россия, Эрон, Ҳиндистон, Грузия, Қозоғистон, Тожикистон ва Қирғизистон), 6 нафар маҳаллий ҳайкалтарошлар Зарбанд мармаридан, металлдан ва материалда ажойиб ҳайкалтарошлик намуналарини яратадилар.
Ўзбекистонда илк бор ташкил этилаётган ушбу халқаро ҳайкалтарошлар симпозиуми Самарқанд шаҳрининг "Ватанпарвар" боғида бўлиб ўтади.

Samarkand is going to host the symposium of international sculptors
It is aimed at preparing for the Samarkand summit of the Shanghai Cooperation Organization, which is being held in September of this year
As part of the "Samarkand rukhi"  (Spirit of Samarkand) project, the "International Symposium of Sculptors" will be held in Samarkand from August 10 to September 10.
7 foreign (Russia, Iran, India, Georgia, Kazakhstan, Tajikistan and Kyrgyzstan) and 6 local sculptors made of Zarband marble, metal at this symposium, which is organized in cooperation with the Ministry of Tourism and Cultural Heritage of Uzbekistan, the Association of Artists of the Academy of Arts of Uzbekistan, and the Samarkand Regional Government. and they create wonderful sculptural examples in the material.
This international symposium of sculptors, which is being organized for the first time in Uzbekistan, will be held in the "Vatanparvar" park of the city of Samarkand.