Самарқанд вилояти ва Шэньси музофоти тадбиркорларининг бизнес форумидан
Эркинжон Турдимов: Мамлакатларимиз тарихи, Сиань ва Самарқанд шаҳарларининг тарихи ўзаро ҳамкорлигимиз “Буюк Ипак Йўли” бўйлаб узоқ йиллар, асрлар олдин пайдо бўлиб, ривожланиб келганлигини кўрсатади.
Яқин тарихда ўзаро ҳамкорлигимиз ривожига 2013 йилда имзоланган Самарқанд ва Сиань шаҳарлари ўртасидаги биродарлашув келишуви ҳуқуқий асос бўлди.
2023 йилнинг май ойида Сиань шаҳрида бўлиб ўтган “Марказий Осиё Хитой” биринчи Саммити доирасида Самарқанд вилояти ва Шэньси провинцияси ўртасида иқтисодий ва маданий алоқаларини кенгайтиришга қаратилган ҳамкорлик Келишувини имзоланиб, муносабатларимиз ривожига асос бўлди.

The history of our countries, the history of the cities of Sian and Samarkand shows that our cooperation has been developing along the “Great Silk Road” for many years, centuries ago, - said Erkinjon Turdimov.
The legal basis for the development of our mutual cooperation in recent history was the brotherhood agreement between the cities of Samarkand and Sian signed in 2013. Within the framework of the first “Central Asia China” summit held in Xi'an in May 2023, Samarkand province and Shaanxi province signed a cooperation agreement aimed at expanding economic and cultural ties, which became the basis for the development of our relations. Our goal is one - to deepen the economic relations between our regions!