Самарқанд вилояти суди раиси жамоатчиликка таништирилди
Cамарқанд вилояти ҳокимлигида Президентимизнинг тегишли фармойишига кўра Самарқанд вилояти судининг раиси лавозимига тайинланган Олим Ҳайитовни жамоатчиликка таништириш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий судининг раиси Козимжон Комилов иштирок этди.
- Давлатимиз раҳбарининг 2020 йил 24 июлдаги “Судлар фаолиятини янада такомиллаштириш ва одил судлов самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони билан жорий йил бошидан суд тизимини такомиллаштириш ва одил судлов самарадорлигини оширишга қаратилган муҳим ташкилий-ҳуқуқий чора-тадбирлар белгиланган эди, - деди К.Комилов. – Шунга кўра, вилоят даражасидаги фуқаролик, жиноят ва иқтисодий судлар бирлаштирилиб, уларнинг негизида судьяларнинг қатъий ихтисослашувини сақлаб қолган ҳолда ягона умумюрисдикция судлари ташкил этилди.
Жумладан, 2021 йил 1 январдан жиноят, фуқаролик ва иқтисодий судлар негизида ташкил этилган Самарқанд вилояти судига соҳада кўп йиллик тажрибага эга мутахассис раис этиб тайинланди. Ишонамизки, О.Ҳайитов бор билими ва маҳоратини ишга солиб, одил судловни инсон ҳуқуқларини ҳимоя қиладиган энг ишончли ва чинакам мустақил органга айлантиришга эришишда самарқандликларнинг энг яқин кўмакчиси бўлади.

A ceremony of introducing Olim Hayitov, who was appointed chairman of the Samarkand regional court by the relevant decree of the President, was held in the government of Samarkand region.
The event was attended by the Chairman of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan Kozimjon Kamilov.
- The decree of our president on July 24, 2020 "On additional measures to further improve the activities of courts and improve the efficiency of justice" set out important organizational and legal measures to improve the judicial system and increase the efficiency of justice, - said K. Komilov. “Accordingly, the civil, criminal and economic courts at the regional level have been merged, on the basis of which a single court of general jurisdiction has been established, while maintaining strict specialization of judges.
In particular, a specialist with many years of experience in the field has been appointed the chairman of the Samarkand regional court, which was established on January 1, 2021 on the basis of criminal, civil and economic courts. We believe that O. Hayitov will be the closest assistant to the people of Samarkand by using his knowledge and skills to make justice the most reliable and truly independent body for the protection of human rights.