Самарқанд вилояти иқтисодий фаоллик рейтингида 2-ўринни қайд этди
Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти томонидан ишлаб чиқилган методология асосида
Ўзбекистоннинг 14 та ҳудуди бўйича 2021 йилнинг январь ва июль ойлари учун “Ҳудудларда иқтисодий фаоллик барометри” (ИФБ) баҳоланди ва ҳудудлар рейтинги тузилди. Бу ҳақда институт матбуот хизмати Kun.uz’га маълум қилди.
Баҳолаш натижаларига кўра, жорий йилнинг январ-июл ойларида Тошкент шаҳри энг юқори фаоллик барометри индекси билан рейтингда 1-ўринни эгаллади. Кейинги ўринларни Самарқанд ва Сирдарё вилоятлари эгаллади.
Нисбатан паст кўрсаткичлар Навоий, Сурхондарё ва Aндижон вилоятларида кузатилди.
Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти лойиҳа раҳбари Шерзод Отабоевга кўра, иқтисодий фаолликни баҳолашда 5 кўрсаткич ҳисобга олинади.
“Энг биринчи ишлаб чиқариш фаоллиги, яъни ҳудудда саноат маҳсулотлари ва истеъмол товарлари ишлаб чиқариш, қурилиш ишлари, хизмат кўрсатиш ва чакана савдо айланмаси ҳажмларидаги ўсиш суръатларини ифодалайдиган 5 та кўрсаткич ҳисобга олинади.
Тадбиркорлик фаоллигини ҳам 5 кўрсаткич билан ифодаладик. Бунда фаолият юритаётган кичик бизнес субъектлари, янги ташкил этилган ва фаолиятини тугатган кичик бизнес субъектлари сонининг ўсиш суръатлари, фаолият юритмаётган ва фаолиятини ихтиёрий тугатиш жараёнидаги кичик бизнес субъектларининг рўйхатдан ўтган жами кичик бизнес субъектлари сонидаги улуши ҳисобга олинди. Ташқи савдо фаоллиги – товар ва хизматлар экспорт-импорт ҳажмларининг ўсиш суръатларини ифодалайдиган 2 та кўрсаткич ҳам муҳим омил бўлди.
ИФБни ҳисоблашда нисбий фарқлар ва ўзаро таққослаш услубларидан фойдаланилди ва ИФБ кўрсаткичи интеграл индексда ифодаланди. Бунда “0”дан “1”гача қийматга эга бўлган интеграл индекс қанча “1”га яқин бўлса, жорий фаоллик даражаси шунча юқорилигини англатади ва аксинча”, – дейди у.
Тошкент шаҳри ва Сирдарё вилояти ишлаб чиқариш ва ташқи савдо фаоллиги, Самарқанд вилояти ташқи савдо ва тадбиркорлик фаоллиги нисбатан юқори кўрсаткичларга эга бўлгани сабабли ИФБ бўйича рейтингда юқори ўринларни эгаллади.
Шунингдек, тадқиқотда 2021 йилнинг январ-июл даврида январ-июн даврига нисбатан ИФБнинг ўзгариши баҳоланди.
Унга кўра, ижобий ўзгаришлар Тошкент шаҳри, Хоразм, Фарғона, Aндижон, Навоий вилоятларида юз берди ва мазкур вилоятлар ИФБ бўйича тузилган рейтингда ўз ўринларини яхшилашга эришди. Aммо Сирдарё, Жиззах ва Сурхондарё вилоятларида пасайиш кузатилди.
Маълумот учун, ИФБ (иқтисодий фаоллик барометри) жорий йилнинг маълум бир даврида ўтган йилнинг мос даврига нисбатан ҳудудлар ўртасида кузатилган иқтисодий фаоллик даражасини кўрсатади ва у ҳар ойда ҳисоблаб борилади.

Samarkand region took 2nd place in the ranking of economic activity
The "Barometer of Economic Activity in the Regions" (BEA) was assessed and a ranking of regions was made for 14 regions of Uzbekistan for January and July 2021.  The press service of the institute told Kun.uz about it.
According to the results of the assessment, in January-July this year, the city of Tashkent took first place in the ranking with the highest activity barometer index.  The next places were taken by Samarkand and Syrdarya regions.
Relatively low rates were observed in Navoi, Surkhandarya and Andijan regions.
According to Sherzod Otaboev, project manager of the Institute of Forecasting and Macroeconomic Research, 5 indicators will be taken into account in the assessment of economic activity.
“First of all, there are 5 indicators of production activity, which represent the growth rates of industrial production and consumer goods in the region, construction, services and retail trade.
We also expressed entrepreneurial activity with 5 indicators.  It took into account the growth rates of operating small businesses, the number of newly established and liquidated small businesses, the share of inactive and voluntary liquidation of small businesses in the total number of registered small businesses.  Foreign trade activity - two indicators that represent the growth rate of exports and imports of goods and services - was also an important factor.
Relative differences and cross-comparison methods were used in the calculation of the BEA, and the BEA index was expressed in the integral index.  "The closer the integral index is from 0 to 1, the higher the current level of activity, and vice versa," he said.
The city of Tashkent and Syrdarya region have a high level of production and foreign trade activity, Samarkand region has a relatively high level of foreign trade and business activity, which ranks high in the BEA rankings.
The study also assessed the change in BEA in January-July 2021 compared to January-June.
According to him, positive changes have taken place in Tashkent, Khorezm, Fergana, Andijan, Navoi regions, and these regions have improved their positions in the BEA rankings.  However, a decline was observed in Syrdarya, Jizzakh and Surkhandarya regions.
For information, the BEA  shows the level of economic activity observed between regions over a certain period of the current year compared to the corresponding period of the previous year, and it is calculated monthly.