Айни кунларда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев давлат ташрифи билан Хитой Халқ Республикасида бўлиб турибди.
18 май куни Сиань шаҳрида олий даражадаги музокаралар якунлангач, Шавкат Мирзиёев ва Си Цзиньпин Қўшма баёнот имзолади ҳамда 2023-2027 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикаси билан Хитой Халқ Республикаси ўртасида янги даврдаги ҳар томонлама стратегик шерикликни ривожлантириш дастурини қабул қилдилар.
Ушбу маросимда Самарқанд вилояти ҳокими Эркинжон Турдимов Шэньси губернатори билан Шэньси ва Самарқанд вилоятининг 5 йилга мўлжалланган иқтисодий ҳамкорлик бўйича битимни имзолади.
Самарқанд вилояти Хитойнинг Шэньси провинцияси билан биродарлашган ҳудуд мақомида иқтисодиёт, маданият, туризм, илм-фан соҳаларида ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйган. Бу муносабатлар кейинги йилларда анча ривожланди. Келгуси беш йилликка мўлжалланган битим эса бу алоқаларни янги босқичда давом эттиришга асос бўлади.

Samarkand - Shaanxi: Economic cooperation will expand
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has visited to the People's Republic of China on state issues today.
On May 18, after the high-level talks in Xi'an Shavkat Mirziyoyev and Xi Jinping signed a joint statement and adopted a comprehensive strategic partnership development program between the Republic of Uzbekistan and the People's Republic of China for the period of 2023-2027.At this ceremony, the governor of Samarkand region, Erkinjon Turdimov, and the governor of Shaanxi signed an agreement on economic cooperation between Shaanxi and Samarkand region for 5 years. Samarkand region has established cooperation relations with China's Shaanxi province in the fields of economy, culture, tourism, and science. This relationship has developed considerably in the following years. The agreement for the next five years will be the basis for continuing these relations at a new stage.