Ташрифнинг биринчи кунида олий даражадаги музокаралар бўлиб ўтади, Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинади.
Музокаралар якунида Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини сифат жиҳатидан янги даражага кўтаришга қаратилган икки томонлама ҳужжатни имзолаш кўзда тутилган.
16 сентябрь куни Россия Президенти Владимир Путин Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарларининг навбатдаги саммитида иштирок этади.

According to the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the President of the Russian Federation Vladimir Putin has visited our country on September 15.
High-level discussions are going to be held on the first day of the visit, urgent issues of further development and strengthening of multilateral cooperation will be discussed between Uzbekistan and Russia.
It is planned to sign a bilateral document aimed at raising the quality of strategic partnership relations between Uzbekistan and Russia to a new level at the end of the negotiations.
Russian President Vladimir Putin will participate in the next summit of the leaders of the Shanghai Cooperation Organization On September 16,.