Республика театр санъати фидойилари Самарқандда тақдирланди
Самарқанд шаҳридаги “Нурафшон” санъат саройида 27 март - Халқаро театр куни муносабати билан бир гуруҳ фидойи ижодкорларни тақдирлаш ва “Театр томошалари ҳафталиги”нинг тантанали ёпилиш маросимига бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Унда Бош вазир ўринбосари Бекзод Мусаев, Маданият вазири Озодбек Назарбеков, вилоят ҳокими Эркинжон Турдимов ҳамда республикадаги давлат театрларининг раҳбарлари, устоз санъаткорлар иштирок этди.
Куни кеча Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 27 март –Халқаро театр куни муносабати билан соҳа ходимларига йўллаган табригини Бош вазир ўринбосари ўқиб эшиттирди.
- Бугун Ўзбекистон тарихида биринчи марта Президентимиз томонидан театр ходимларига табрик йўлланди, - деди Маданият вазири О.Назарбеков. – Унинг ҳар бир сатрида театр соҳаси ходимларига бўлган алоҳида меҳр, ҳурмат ва эътибор, ишонч сезилиб турибди. Чунки бу даргоҳда ҳақиқий фидойилар фаолият юритади. Қайси бир театр ходимига савол берманг, улар театрни яхши кўраман, деган жавобни беради.
2021 йил “Театр томошалари ҳафталиги” доирасида республикамизнинг барча театрларида энг сара спектакллар томошабинларга бепул намойиш қилингани билан эътиборли. Ҳафталик доирасида театр кўргазмалари, тажрибали режиссёр, драматург ҳамда актёрлар билан ижодий учрашувлар ташкил этилди. Йилдан йилга томошабинлар сонининг ортиши, улар орасида чет эллик меҳмонларнинг ҳам борлиги театр санъатига бўлган эътиборнинг намунасидир.
- Биз, ижодкорлар учун бугун унутилмас кун бўлди, - деди Ўзбекистон халқ артисти, Ўзбекистон Миллий академик драма театри раҳбари Ёдгор Саъдиев. – 27 март санаси 100 дан ортиқ давлатларда нишонланади. Бу йилдан барча театр ходимлари бир масканда жам бўлиб, бу кунни байрам қилмоқдамиз. Мустақиллигимизнинг 30 йиллиги муносабати билан вилоятларга гастрол сафарлари уюштирдик. Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида бўлиб, 42 тадан ортиқ спектакль намойиш этдик. Томошабинларнинг нигоҳида театрни соғинганликларини ҳис қилдик. Бу бизга шижоат, ижодий қувват бағишлайди. Бугунги ёшларимизга доим бир гапни айтаман, театрда ишлаш керак эмас, унга хизмат қилиш керак. Шундагина томошабин хурсанд бўлади.
Тантанали маросимда давлат театрларида узоқ йилдан буён фаолият юритиб келаётган заҳматкаш театр санъатининг бир гуруҳ ижодкорлари Маданият вазирлигининг фахрий ёрлиқ ва эсдалик совғалари билан тақдирланди.
- Театр жонли ижро. Саҳнада томошабин билан жонли мулоқотни ҳис қилиб туришнинг ўзи бир масъулият, - дейди Хоразм вилоят драма театри директори Динара Ибрагимова. – Ҳар бир театр ходими зиммасида мана шундай масъулият бор. Бугун театр жамоамиз Мустақиллигимизнинг 30 йиллигига бағишланган “Энг яхши кўргазма” номинациясида ғолиб бўлганлиги бизни қувонтирди. Рағбат бизларга янада куч бериб ишлашга ундайди, янги асарлар яралишига туртки беради. Ҳозирда жамоамиз коронавирус касаллигини енгишда жасорат кўрсатган соҳа ходимларига бағишланган спектакль устида иш олиб боряпти. Насиб бўлса, томошабинларга бир-биридан мазмунли ва ажойиб спектаклларни намойиш этишга ҳаракат қиламиз.
Тадбир сўнгида вилоят ҳокими Э.Турдимов Маданият вазирлигининг “Маданият фидойиси” кўкрак нишони билан тақдирланди.

The devotees of the republican theatrical art were awarded in Samarkand
An event dedicated to the awarding of a group of dedicated artists and the closing ceremony of “the Week of Theater Performances” was held at the Nurafshon Palace of Arts in Samarkand on March 27 - International Theater Day.
It was attended by deputy Prime Minister Bekzod Musaev, Minister of Culture Ozodbek Nazarbekov, governor of the region Erkinjon Turdimov, as well as heads of state theaters and master artists.
Yesterday, the deputy Prime Minister read out the congratulatory message of President Shavkat Mirziyoyev on the occasion of March 27 - International Theater Day.
- Today, for the first time in the history of Uzbekistan, the President congratulated the theater staff, - said the Minister of Culture O. Nazarbekov.  - In each of his lines there is a special love, respect and attention to the staff of the theater.  Because there are real devotees working here.  whenever ask any theater employee, they will answer that they love theater.
It is noteworthy that in the framework of the "Week of Theater Performances 2021" in all theaters of the country the best performances were shown free of charge.  During the week, theatrical exhibitions, creative meetings with experienced directors, playwrights and actors were organized.  The growing number of spectators from year to year, including foreign guests, is an example of the attention paid to theatrical art.
Today is an unforgettable day for us, the artists, - said the Public Artist of Uzbekistan, head of the National Academic Drama Theater of Uzbekistan Yodgor Sadiev.  - March 27 is celebrated in more than 100 countries.  From this year, all the theater staff will gather in one place and celebrate this day.  On the occasion of the 30th anniversary of our independence, we organized tours to the regions.  We visited Andijan, Namangan and Fergana regions and performed more than 42 performances.  We felt in the eyes of the audience that they missed the theater.  It gives us courage, creative energy.  I always tell our young people today that it is not necessary to work in the theater, it is necessary to serve it.  Only then will the audience be happy.
At the ceremony, a group of hard-working theater artists who have been working in state theaters for many years were awarded certificates of honor and souvenirs from the Ministry of Culture.
- Theater live performance.  It is a responsibility to feel a live dialogue with the audience on stage, - says the director of the Khorezm Regional Drama Theater Dinara Ibragimova.  - This is the responsibility of every theater worker.  Today, we are glad that our theater team won the nomination "Best Exhibition" dedicated to the 30th anniversary of our independence.  Encouragement motivates us to work harder, to create new works.  Our team is currently working on a play dedicated to industry workers who have shown courage in overcoming coronavirus disease.  If we are lucky, we will try to show the audience meaningful and wonderful performances from each other.
At the end of the event, the governor of the region E. Turdimov was awarded the badge of "Madaniyat fidoyisi" by the Ministry of Culture.