Президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд давлат университетининг Биокимё институти фаолияти билан танишди.
Бугунги кунда университетда 25 мингдан ортиқ талаба таълим олади. Бу ерда тўртта – Агробиотехнологиялар ва озиқ-овқат хавфсизлиги институти, Муҳандислик физикаси институти, Туркология илмий-тадқиқот институти ҳамда Биокимё институти ташкил этилган.
Биокимё институти жорий йилда университетнинг биология ва кимё факультетлари негизида очилди. Бунинг учун кенг кўламли қурилиш қилиниб, еттита янги бино қурилди. Жумладан, жами мингдан ортиқ ўринга эга 2 та ўқув биноси, мажлислар зали, оранжерея-иссиқхона, биологик тадқиқотлар лабораторияси – виварий, ботаник тадқиқотлар лабораторияси – гербарий ҳамда талабалар ошхонаси барпо этилди.
Аҳамиятлиси, шу тариқа икки йўналиш мутахассисларига бир майдонда илмий изланишлар олиб бориш имкони яратилди. Бу биология ва кимё йўналишидаги инновациялар интеграциясини янги босқичга олиб чиқади.
Давлатимиз раҳбари институтдаги ўқув хоналари, оранжерея, илмий лабораториялардаги шароитлар билан танишди. Профессор-ўқитувчилар билан мулоқот қилди.
Улар истиқболда онкологик дори воситаларининг кимёвий трансформацияси асосида хавфли ўсмаларга қарши танлаб таъсир этадиган янги дори воситаларини яратиш режаси ҳақида сўзлаб берди.
Президент институт олимларини чет элда малака оширишга юбориш, фармацевтика ва кимё маҳсулотларини ишлаб чиқиш, ғўза, узум, доннинг янги навларини яратиш бўйича кўрсатмалар берди.
Бугунги кунда Биокимё институтида 8 та таълим йўналишида 2 минг 800 нафар талаба таълим олмоқда. Умуман, университетда 12 та илмий ва 67 та ўқув лаборатория бор.

The President has visited the Institute of Biochemistry in Samarkand region
The President Shavkat Mirziyoev got acquainted with the activities of the Institute of Biochemistry of Samarkand State University.
More than 25,000 students are studying at the university these days. Four institutes - Institute of Agrobiotechnologies and Food Safety, Institute of Engineering Physics, Research Institute of Turkology and Institute of Biochemistry were established here.
The Institute of Biochemistry was opened on the basis of the faculties of biology and chemistry of the university this year. For this, a large-scale construction was carried out and seven new buildings were built. In particular, 2 educational buildings with a total of more than a thousand seats, a meeting hall, an orangery-greenhouse, a biological research laboratory - vivarium, a botanical research laboratory - herbarium and a student kitchen were built.
Importantly, in this way, it was possible for specialists of two areas to conduct scientific research in the same field. This brings the integration of innovations in biology and chemistry to a new level. The head of our state got acquainted with the conditions in the institute's classrooms, orangery, and scientific laboratories and talked to professors and teachers. In the future, they spoke about the plan to create new drugs that selectively act against malignant tumors based on the chemical transformation of oncological drugs.
The president gave instructions on sending the institute's scientists for training abroad, developing pharmaceutical and chemical products, and creating new varieties of cotton, grapes, and grain.
Today, 2,800 students are studying at the Institute of Biochemistry in 8 fields of study. In general, the university has 12 scientific and 67 educational laboratories.