Президент Самарқанд халқаро аэропортидаги қурилиш ишларини кўздан кечирди
Улкан бунёдкорлик ишлари билан танишув Самарқанд халқаро аэропортидан бошланди. Давлатимиз раҳбари 2019 йили вилоятга ташрифи чоғида ушбу “ҳаво бандаргоҳи”ни модернизация қилиш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Лойиҳа доирасида янги терминал, учиш-қўниш йўлаги, тураргоҳ ва бошқа объектлар барпо этилиши белгиланган. Бугунги кунда узунлиги 3105 ва эни 60 метр бўлган учиш-қўниш йўлаги қурилиши тугалланиб, ёритиш-сигнал чироқлари ва аэронавигация ускуналари ўрнатилмоқда.
Президент дастлаб халқаро авиация стандартлари асосида қурилган учиш-қўниш йўлагини кўздан кечирди.
Янги терминал замонавий дизайнга, бир соатда 800 нафар йўловчига хизмат кўрсатиш қувватига эга бўлади. Илгари бу кўрсаткич 400 нафар эди.
– Одамларга қулайлик яратиш асосий мақсад бўлиши керак. Бунинг учун “ақлли технологиялар”ни қўллаш, хизматларни арзон, сифатли, тезкор қилиш зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Турли катталикдаги самолётлар учун 24 та тураргоҳ барпо этилмоқда. Шундан учтаси “ҳаво кемалари”га музлашга қарши ишлов бериш учун мўлжалланган бўлади.
Аэропортда карго хизмати ҳам йўлга қўйилади. Давлатимиз раҳбари бу масалага алоҳида тўхталиб, юк ташиш рақобатбордошлигини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
– Карго барқарор ва манфаатли бўлиши учун доимий юк керак. Бунинг учун самолётларга хизмат кўрсатиш, юкларни ортиш ва етказиб беришни арзон ва тез йўлга қўйиб, бошқа авиакомпанияларни жалб этиш зарур. Бундан ташқари, вилоятда экспортбоп мева-сабзавотларни кўпайтириб, уларни шу карго орқали жаҳон бозорига чиқариш мумкин, – деди Президент.
Янги аэропортни жорий йил сентябрда фойдаланишга топшириш режалаштирилган. Шундан сўнг, у “очиқ осмон” режимида тўлиқ ишлай бошлайди. 1000 киши иш билан таъминланади.

The President inspected the construction of Samarkand International Airport
The acquaintance with the huge creative work began at Samarkand International Airport.  During his visit to the region in 2019, the head of state gave instructions to modernize this "airport".
The project envisages the construction of a new terminal, runway, accommodation and other facilities.  Today, the construction of the runway with a length of 3105 meters and a width of 60 meters has been completed, lighting and signaling lights and aeronautical equipment are being installed.
The President first inspected the runway, which was built in accordance with international aviation standards.
The new terminal will have a modern design and a capacity of 800 passengers per hour.  Previously, the figure was 400 people.
- Creating convenience for people should be the main goal.  For this, it is necessary to use "smart technologies", to make services cheaper, better and faster, - said Shavkat Mirziyoyev.
24 dwellings are being built for aircraft of different sizes.  Three of them will be designed for anti-freeze treatment of "aircraft".
Cargo service will also be launched at the airport.  The head of our state focused on this issue and gave instructions to increase the competitiveness of freight transportation.
- Cargo needs a constant load to be stable and profitable.  To do this, it is necessary to attract other airlines, providing cheap and fast way to service aircraft, increase cargo and delivery.  In addition, it is possible to increase the export of fruits and vegetables in the region and bring them to the world market through this cargo, - said the President.
The new airport is scheduled to be commissioned in September this year.  After that, it will start working fully in "open skies" mode.  1,000 people will be employed.