Самарқанд вилоятидан ёш ва иқтидорли педагог Солиев Мухаммадхон Ўзбекистонда биринчи бўлиб дунёнинг энг нуфузли дипломларидан бирини қўлга киритди
DELTA (ёки Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages) - бу QS рейтинги бўйича дунёнининг энг нуфузли 5 та олий таълим муассассаларидан бири Кемриж Университети томонидан профессионал хорижий тил ўқитувчилари дипломи бўлиб, мазкур диплом Буюк Британия таълим тизими бойича магистратура даражасига тенг ва дунёнинг 25,000 зиёд ташкилотлари томонидан эътироф этилган Kembrij Essessment (Cambridge Assessment) томонидан йилида икки марта ташкил этилади. Ушбу дипломни олиш учун тахминан 2-3 йил вақт талаб этилади, бунинг учун талабгор 3 босқичдан иборат мураккаб баҳолаш тизими ва диссертация ёқлаши керак бўлади.
Дипломни расмий топшириш жараёнида қатнашган Vendi Gilepsi илмий-тадқиқот маркази директори Марк Баллам таъкидлаганидек: « DELTA ҳозирги кунда мураккаблиги бўйича дунёдаги энг қийин ва бир вақтнинг ўзида энг нуфузли диплом ҳисобланади. Мазкур дипломга тайёргарлик кўрадиган ва охирги босқичига етган кам сонли номзодларгина юқори натижаларга эришиши мумкин. Мазкур диплом эгалари асосан китоб муаллифлари ва жаҳон тан олган экспертлар эканлигини ҳисобласак, Ўзбекистонликарнинг уларнинг сафига қўшилишини қувонарли ҳол сифатида кўрамиз.»
Шуни таъкидлаб ўтишимиз керак мутахассис, 2021 йил 14 июндан бошлаб Вазирлар маҳкамаси ҳузуридаги хорижий тилларни ўрганишни оммалаштириш агентлиги Самрқанд вилоят ҳудудий вакиллиги раҳбари сифатида фаолият юритиб, вилоятдаги барча ўқитувчилар учун бепул маҳорат дарслари, семинар ва мастерклассларни ўзи ва бошқа халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда ташкил этаяпти. Педагогик фаолиятини эса Самарқанд шаҳридаги Innovative Centre нодавлат таълим муассассасида олиб боради. Шу пайтгача 2 мингдан зиёд шогирдларни етиштирган.
Мазкур жуда ҳам нуфузли дипломни қўлга киритишимда ҳозирги кунда мамлакатимизда хорижий тилларни ўрганиш ва ўргатишга берилаятган давлатимизнинг юксак эътибори, ўқитувчи-педагоглар ўртасида ҳақиқий рақобат муҳитининг мавжудлиги катта роль ўйнади. Айниқса Президентимиз ташаббуси билан ташкил этилган Хорижий тилларни ўрганишни оммалаштириш агентлиги Ўзбекситонлик ўқитувчилар ҳали хабардор бўлмаган энг нуфузли ташкилотларнинг ўқитиш ва баҳолаш тизимларини олиб киргани ўйлайманки ҳар бир хорижий тил ўқитувчисига катта стимул бағишлайди."
Эслатиб ўтишимиз айнан Мухаммадхон Солиевнинг шогирдлари Парвизжон Субхонқулов ва Тимурбек Жалиловлар хорижий тил имтиҳонлари бўйича Ўзбекситон тарихида энг юқори C2 натижани қўлга киритган эдилар.

A young and talented pedagogue of Samarkand region Soliev Muhammadkhan was the first in Uzbekistan to receive one of the most prestigious diplomas in the world
DELTA (or Diploma in Teaching English to Speakers of Other Languages) is a professional foreign language teacher's diploma from Cambridge University, one of the world's 5 most prestigious higher education institutions according to the QS rating. It is organized twice a year by Cambridge Assessment, which is recognized by many organizations. It takes approximately 2-3 years to obtain this diploma, for which the applicant must complete a complex 3-step evaluation system and defend a thesis.
Mark Ballam, director of the Wendy Gillespie Research Center, who took part in the official awarding of the diploma, said: "DELTA is currently the most difficult and at the same time the most prestigious diploma in the world in terms of complexity. Only a small number of candidates who prepare for this diploma and reach the final stage can achieve high results. Considering that the holders of these diplomas are mostly book authors and world-renowned experts, we consider it a gratifying event that Uzbeks join their ranks.
It should be noted that the expert, starting from June 14, 2021, the agency for the promotion of foreign language learning under the Cabinet of Ministers, acting as the head of the regional representative of Samarkand region, organizes free master classes, seminars and master classes for all teachers in the region, involving himself and other international experts. He conducts his teaching activities at the Innovative Center non-governmental educational institution in the city of Samarkand. Until now, he has trained more than 2,000 students.