Жасоратли одам ҳамиша қудратлидир
Ўзбекистон Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 31 йиллиги ва Ватан ҳимоячилари куни юртимизда кенг нишонланмоқда.
Бу байрамнинг умумхалқ миқёсда яхши нишонланаётгани, қадрланиб бораётганлиги, нуфузи ошаётганлигининг иккита сабаби бор.
Биринчиси, халқимизнинг қонида жасорат, ватанпарварлик каби эзгу фазилатларнинг борлиги.
Иккинчиси эса давлатнинг ана шу фазилатларни қўллаб-қувватлаётганлигидир.
Қолаверса, давлатимиз "Агар сен ўз армиянгни боқмайдиган бўлсанг, бошқа бировнинг армиясини боқасан" деган дунёвий нақлга, талабга амал қилаётганлигидир.
Биз эртаклар, китоблар ўқиб ўрганганмиз. Барча китобларда, у тарихий бўладими, замонавий бўладими ёки эртакми – барчасида яхшилик ёвузлик устидан ғалаба қозонади. Бошқача айтганда, яхшилар мурод-у мақсадига етади.
Бунинг асосий сабаби - ўша душманларни, ёмонликни енгишга жасорат билан отланган халқ қаҳрамонлари бўлган. Халқ қаҳрамонлари Ватанни ҳимоя қилган. Ватанни ҳимоя қилиш унинг тупроғини ҳимоя қилиш эмас, унинг чегарасида туриш эмас, балки шу Ватанда яшовчи ўзининг авлодлари, аждодлари шаънини ҳимоя қилиш, дегани. Бу жуда катта тушунча. Шунинг учун ҳам онгимизда, шууримизда, умуман, халқимизда, катта-кичик - барчада ёмонликка нисбатан нафрат, яхшиларга нисбатан ҳурмат қолган.
Биз бугун салобатли ҳарбийларимизни, умуман, ҳарбий либос кийганларни кўрсак уларга эътибор берамиз ва ҳавас қиламиз.
Биз ўзимиз ҳам, менинг авлодим ҳам ҳарбий хизматдан қайтганларнинг шижоатини, уларнинг вужудини, танаси чиройлилигини, жисмоний тарбия билан шуғулланиб пишиқ бўлиб етилганини кўриб, ҳавас қилганмиз. Ва биз ҳам армияга борсак, ҳарбий бўлсак деб орзу қилганмиз.
Жасорат дегани бу - фақатгина куч-қувват, бировнинг ҳавасини келтириш, чиройли ҳаракатлар қилишгина эмас. Жасорат ўз-ўзидан пайдо бўлмайди.
Инсон қачон жасорат қилади? Қачонки, унинг ақли тугал ишласа, унинг заковати бўлса, унинг фаросати бўлса. Шунинг учун ҳам Абдураҳмон Жомий айтганки, кучлилик, бақувватлилик бу - билагингдаги қувват эмас, балки жаҳлни енга олишдир.
Жаҳл – бу муносабатдаги туйғулар, ўзгаришлар. Ана шуларни йўлга сола олсак, биз ҳамма вақт дунёга устунлик қиламиз.
Қолаверса, глобаллашув жараёни ҳам бизга жуда кўп нарсаларни ўргатяпти. Атроф билан муомала қилишда, муносабат ўрнатишда ҳамма вақт албатта, армиямиз қудратли бўлиши керак, ўзини ҳимоя қила олиши керак. Лекин халқимиз нафақат Ватанини, айтайлик, ўз ғояларини, ўз мақсадини ҳам ҳимоя қила оладиган даражада бўлиши зарур.
Давлатимиз раҳбари ҳарбий соҳани ислоҳ қилишда айнан ана шу йўналишга катта урғу бераётгани бежиз эмас. Тўғри, ҳарбий қудратимиз ривожланяпти, биз янги қурол-яроғ, ҳимоя воситалари оляпмиз. Лекин энг муҳими, биз ҳарбийларимиз сифат таркибини яхшилай олдик.
Бугун Ўзбекистон армияси қудратли армияга айланди. Бугун онгли, билимли, иқтидорли, замонавий илмлар билан қуролланган катта армияга эга бўлдик. Бугун ҳарбийларимиз жуда катта технологик операцияларни амалга оширяпти, бугун ҳарбийларимиз илм, спорт соҳасидаги мусобақаларда, халқаро анжуманларда ўзларини намойиш қиляпти.
Иккинчи томони, биз айнан ана шундай инсонларни ижтимоий ҳимоя қиляпмиз. Қай маънодаки, ҳарбийларимизга арзон уйлар қуриб бериш, ҳарбий базалари, яъни машқ базаларини кучайтириш, бундан ташқари, бутун халқимизнинг асл фарзандларини бир ой мобайнида ҳарбий кўникмаларга ўргатиш, мактаблардаги ҳарбий машқлар - булар ҳаммаси болалардаги нафақат жисмоний, балки маънавий фазилатларни ҳам шакллантиришга қаратилган.
Мисол учун, биргина Самарқанд вилоятининг ўзида кейинги икки-уч йилда кўплаб ҳарбийларга яшаш жойлари берилди. Шунга мос тарзда кўплаб бошқа иншоотлар қурилдики, уларнинг сидқидилдан хизмат қилишлари, яшашлари учун барча шароитлар яратилди.
Ҳарбийларнинг оилаларига ҳам эътибор қаратиляпти. Ўзбекистоннинг турли ҳудудларидаги аскарларнинг бир-бирлари билан, ота-оналари билан видеомулоқот орқали суҳбатини, табригини уюштириш бу - анъанага кириб қолди. Бундай воқеалар аскарларни эмас, балки уларнинг ота-оналарининг ҳам эсидан чиқмайдиган ибратли тадбирлардир. Бу, энг аввало, ёшларнинг ҳарбий хизматга қизиқишини кучайтирса, ота-оналарда ўз армиясига ҳурматни оширади, деб ўйлайман.
Шахсан ўзим ҳамиша ҳарбийларга ҳавас билан қарайман. Уларга уй топшираётганда оиласи, фарзандлари қувончини кўриб, ҳаваси келади кишининг. Ўзим бориб уйларида суҳбатлар ўтказганман. Ҳарбий қисмларга бориб учрашув ўтказиб тураман, ҳарбийларнинг кайфиятини билишга ҳаракат қиламан. Шунинг учун ҳам ҳарбий хизматнинг такомиллашганини сезяпман. Қолаверса, армиямизнинг қудрати ошганлигини кўряпман. Ақлли, заковатли, фаросатли зобитлар билан суҳбатлашиш жараёнида мен ана шу нарсага ишонч ҳосил қиляпман. Ҳарбийлардан кўп нарсани ўрганяпман, тажриба орттиряпман. Бундан фахрланаман!
Жасоратли одам ҳамиша қудратли бўлади. Қудратли инсонда эса ҳамма вақт ақл-заковат бирдай ишлайди. Бунинг ёрқин далили бобокалонимиз Соҳибқирон Амир Темурнинг фаолияти ва унинг тузукларда ёзгани – “Куч – адолатда”.
Ҳар қандай қудратли одам ҳам адолатли бўлмаслиги мумкин. Лекин заковатли, ақлли, фаросатли инсон ҳамиша қудратли ва адолатли бўлади. Ана шу адолатли ҳаёт бугун бизни янги марраларга элтади деб ўйлайман.

A courageous man is always powerful
The 31st anniversary of the establishment of the Armed Forces of Uzbekistan and the Day of Defenders of the Fatherland are being widely celebrated in our country.
There are two reasons why this holiday is well celebrated on a national scale, it is becoming appreciated, and its prestige is increasing.
The second is that the state supports these qualities. In addition, our country follows the secular saying, "If you don't feed your own army, you feed someone else's army."
We have learned by reading fairy tales and books. In all books, whether historical, contemporary or fairy tale, good triumphs over evil. In other words, good people achieve their desired goal.
The main reason for this is that there were people's heroes who bravely set out to defeat those enemies and evil. People's heroes defended the Motherland. Protecting the Motherland is not protecting its soil, standing on its borders, but protecting the honor of its descendants and ancestors living in this Motherland. This is a huge concept. That's why in our mind, consciousness, in general, in our people, big and small, hatred towards the bad and respect towards the good remained.
Today, when we see our brave soldiers, in general, those wearing military uniforms, we pay attention to them and envy them.
Both we and my generation admired the courage of those who returned from military service, their bodies, their beauty, and the fact that they were matured by doing physical education. And we also dreamed of joining the army and being a soldier.
Courage is not only strength, making someone's desire, doing beautiful actions. Courage does not come naturally.
When does a person become brave? When his mind works perfectly, when he has intelligence, when he has insight. That's why Abdurrahman Jami said that strength is not the strength in your wrist, but overcoming anger.
Anger is a feeling, a change in attitude. If we can do these things, we will always dominate the world.
Moreover, the process of globalization is teaching us a lot. In dealing with the environment, establishing relations, our army must always be powerful and able to defend itself. But it is necessary for our people to be able to protect not only the Motherland, let's say, their ideas, their goals.
It is not for nothing that the head of our state puts a lot of emphasis on this direction when reforming the military sector. True, our military power is developing, we are getting new weapons and protective equipment. But most importantly, we were able to improve the quality of our military.
Today, the army of Uzbekistan has become a powerful army. Today, we have a large army, which is conscious, educated, talented, armed with modern sciences. Today, our military is carrying out huge technological operations, today our military is demonstrating itself in competitions in the field of science, sports, and international conferences.
On the other hand, we are providing social protection for just such people. In this sense, building cheap houses for our soldiers, strengthening military bases, i.e. training bases, in addition, training the original children of our people in military skills for a month, military exercises in schools - all this is aimed at forming not only physical, but also spiritual qualities in children.
For example, in the Samarkand region alone, many military personnel were given places to live in the next two to three years. Accordingly, many other structures were built, so that all conditions were created for their active service and living.
Attention is also paid to the families of the soldiers. It has become a tradition for soldiers in different regions of Uzbekistan to talk and congratulate each other and their parents through video communication. Such events are memorable events not only for the soldiers, but also for their parents. I think that this, first of all, increases the interest of young people in military service, and increases the respect of their parents for their army.
Personally, I always admire the military. When you give them a house, you feel envious when you see the joy of your family and children. I went to their homes and conducted interviews. I go to the military units and hold meetings, I try to know the mood of the military. That is why I feel that military service has improved. Besides, I see that the power of our army has increased. This is what I am convinced of in the process of talking with smart, intelligent, insightful officers. I am learning a lot from the military, gaining experience. I am proud of it!
A brave man is always strong. In a powerful person, the mind always works the same way. A clear proof of this is the activity of our great-grandfather Sohibkiron Amir Temur and his writing on tuzuks - "Strength is justice".
Any powerful person may not be just. But an intelligent, intelligent, insightful person will always be powerful and just. I think that this fair life will bring us to new heights today.