Истиқболли IT лойиҳалар, Дастурлаш, Робототехника ва Киберспорт бўйича танлов ва мусобақаларнинг вилоят босқичи бўлиб ўтди
Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили муносабати билан вилоятнинг Ёшлари ўртасида
“Истиқболли IT лойиҳалар”, “Дастурлаш”, “Робототехника” ва “Киберспорт” йўналишлари бўйича танлов ва мусобақалар ташкил этилди.
Жорий йилнинг 26 сентябрь куни Жомбой ва Булунғур туманларида бошланган мусобақаларнинг шаҳар ва туман босқичлари вилоятнинг қолган ҳудудларида ҳам бирма-бир ўтказилди. 7 октябрдан эса вилоят босқичига старт берилиб, шаҳар ва туман босқичларида 1, 2, 3-ўринларни қўлга киритган ёшлар ўртасида бўлиб ўтган танлов ва мусобақаларнинг мазкур босқичи 2 кун давом этди ҳамда ғолиблар аниқланди. Самарқанд шаҳридаги IT Park ҳудудий филиалида ғолибларни тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Унда вилоят ҳокимининг ўринбосари Х.Очилов, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Д.Хўжамбердиев, Ёшлар ишлари агентлиги вилоят бошқармаси бошлиғи Х.Тўхтаев ҳамда вилоят алоқа ва IT корхона ва ташкилотлари раҳбарлари ҳамда ходимлари иштирок этдилар.
Тадбир давомида ғолиб бўлганларга қимматбаҳо совғалар топширилди, жумладан,
“Истиқболли IT лойиҳалар” йўналишида:
1-ўринни қўлга киритган Салимова Маҳбубага Ноутбук (i7 русумли), 2-ўрин Шукуров Муҳаммадга Ноутбук (i5 русумли), 3-ўрин Нуриллаев Хушвақтга Ноутбук (AMD Ryzer русумли), 4-ўрин Жиянбаев Жасурга Телевизор (50 дюймли), 5-ўрин Рахманова Хуршидага Телевизор (43 дюймли).
“Дастурлаш” йўналишида:
1-ўринни қўлга киритган Нарзуллаев Мансурга Ноутбук (i7 русумли), 2-ўрин Абдуллаев Акбарга Ноутбук (i5 русумли), 3-ўрин Нарзуллаев Саидмуродга Ноутбук (i5 русумли), 4-ўрин Бахриддинов Мақсудга Планшет, 5-ўрин Абдуллаев Ахрорга электрон китоб.
“Робототехника” йўналишида:
1-ўринни қўлга киритган Холиқулов Фаррухга Ноутбук (i3 русумли), 2-ўрин Суюнқулов Муҳриддинга Планшет, 3-ўрин Шукуров Бекмуродга электрон китоб.
“Киберспорт” йўналишида:
1-ўринни қўлга киритган Шоназаров Диёрбекга Телевизор (43 дюймли), 2-ўрин Миродилов Заррухга Планшет, 3-ўрин Халилов Озоджонга электрон китоб тантанали равишда топширилди.
Танлов ва мусобақаларда жами вилоят бўйича 2 мингдан зиёд ёшлар бевосита иштирок этдилар, жалб этилган йигит-қизлар эса 5 мингга яқинни ташкил этди.
Танловлар ёшлар томонидан дастурлаш, робототехника ва киберспорт йўналишлари бўйича ўз қобилиятларини намоён этиш ва ривожлантириш, IT соҳасида лойиҳалар ишлаб чиққан ёшларни қўллаб-қувватлаш, истеъдодларини рўёбга чиқариш учун кенг имкониятлар яратиш мақсадида ташкил этилди.
Тадбир давомида лойиҳалар кўргазмаси ҳамда ёшлар томонидан ишлаб чиқилган IT лойиҳаларнинг тақдимоти бўлиб ўтди.
Шунингдек, кўргазмада фаол иштирок этган ҳамда IT соҳасига қизиқувчи ва ушбу йўналишда ўқув курсларида иштирок этиб келаётган 1-сон Меҳрибонлик уйининг 12 нафар тарбияланувчиларига ҳам эсдалик

Regional stage of competitions and contests on promising IT projects, Programming, Robotics and Cybersport
According to the Year of Youth Support and Public Health promotion, among the youth of the region competitions were organized in the areas of "Prospective IT projects", "Programming", "Robotics" and "Cybersport".
The city and district stages of the competitions, which began on September 26 in Jambay and Bulungur districts, were held one by one in the rest of the region.  On October 7, the regional stage started, which lasted for 2 days and the winners were determined.  The awarding ceremony of the winners was held at the regional branch of IT Park in Samarkand.
It was attended by Deputy Governor H. Ochilov, Head of the Regional Department of the Ministry of Information Technologies and Communications D. Khojamberdiev, Head of the Regional Department of the Agency for Youth Affairs H. Tukhtaev and heads and employees of regional communications and IT enterprises and organizations.
During the event, the winners were awarded valuable prizes, including
In the direction of "Prospective IT projects":
1st place winner Salimova Mahbub Laptop (i7 model), 2nd place Shukurov Muhammad Laptop (i5 model), 3rd place Nurillaev Khushvakht Laptop (AMD Ryzer model), 4th place Jiyanbaev Jasur TV (50 inches), 5th place  Rakhmanova Khurshid TV (43 inches).
In the "Programming" direction:
1st place Narzullaev Mansur Laptop (i7 model), 2nd place Abdullaev Akbar Laptop (i5 model), 3rd place Narzullaev Saidmurodga Laptop (i5 model), 4th place Bakhriddinov Maqsud Tablet, 5th place Abdullaev Ahror.
In the field of "Robotics":
1st place - Farrukh Khalikulov Laptop (i3), 2nd place Suyunkulov Muhriddin Tablet, 3rd place Shukurov Bekmurod e-book.
In the direction of "Cybersport":
Shonazarov Diyorbek, who took the 1st place, was awarded with a TV (43 inches), Mirodilov Zarrukh with a Tablet, Khalilov Ozodjon with an e-book.
More than 2,000 young people from all over the region took part in the competitions and contests, and about 5,000 young men and women were involved.
The competitions were organized by young people to demonstrate and develop their skills in programming, robotics and cybersport, to support young people who have developed projects in the field of IT, to create ample opportunities for the realization of their talents.
During the event, there was an exhibition of projects and a presentation of IT projects developed by young people.
We would also like to thank the 12 orphans of the House of Mercy No. 1 who took an active part in the exhibition and are interested in the field of IT and are participating in training courses in this area.