Президент Шавкат Мирзиёев 11 февраль куни Самарқанднинг туризм салоҳиятини, шу жумладан зиёрат туризмини ривожлантириш бўйича лойиҳалар билан танишди.
Мазкур тақдимот чоғида ислом оламидаги энг муқаддас қадамжолардан бири – Имом Бухорий мажмуаси ва унинг атрофида амалга ошириладиган қурилиш-бунёдкорлик, ободонлаштириш ишлари ҳақида маълумот берилди. Давлатимиз раҳбари ушбу зиёратгоҳда олиб борилиши режалаштирилган лойиҳа бўйича яна бир бор ўз тавсияларини билдириб, мутасаддиларга зарур топшириқлар берди.
13 февраль куни Имом Бухорий мажмуасида Ўзбекистон Мусулмонлари идораси, мутасадди вазирлик ва идоралар масъуллари, Самарқанд вилояти жамоатчилиги вакиллари ва оқсоқоллар иштирокида лойиҳани амалга ошириш олдидан тадбир ўтказилди.
Қуръон тиловат қилиниб, қурбонлик амалга оширилди.
Лойиҳа юзасидан жамоатчиликка батафсил маълумот берилди.
Мажмуадаги қурилиш-ободонлаштириш ишлари жараёнида Имом Бухорий мақбараси ҳозирги кўриниши сақланган ҳолда реконструкция қилинади. Шу пайтгача мақбара остидаги қабрни зиёрат қилиш учун етарли шароит мавжуд эмас эди. Янги лойиҳада қабр атрофини кенгайтириб зиёратчилар учун ҳар томонлама қулайлик яратиш кўзда тутилган.
Саккиз минг ўринли муҳташам масжид қурилади. Мажмуа атрофида тўртта улкан минора қад ростлайди. Халқимизга хос турмуш тарзидан келиб чиқиб, ҳозирги айвонларга қўшимча равишда ички ва ташқи айвонлар барпо этилади.
Маҳаллий ва хорижлик зиёратчиларга қулайлик яратиш мақсадида замонавий меҳмонхоналар, халқаро андозаларга тўла мос келадиган маиший хизмат ва санитария-гигиена шохобчалари қурилади.
Яна бир эътиборли томони, мажмуада қурилиш-бунёдкорлик ишлари жараёнида бу ердаги тарихий булоқ ва бир неча юз йиллик чинор дарахтларига зиён етказилмайди. Уларни асраб-авайлаш, ўз ҳолида сақлаш учун барча зарур чоралар кўрилади.
Мажмуада амалга ошириладиган қурилиш-бунёдкорлик ишлари махсус ташкил этилган жамғарма маблағлари ҳисобидан ташкил этилади.
Мулоқот чоғида мазкур муқаддас қадамжони нафақат халқимиз, балки дунё аҳли келиб зиёрат қиладиган масканга айлантиришга давлатимиз раҳбари доимий равишда алоҳида эътибор қаратаётганлиги таъкидланди.
Жамоатчилик вакиллари Президентимиз ташаббуси билан амалга оширилаётган бу хайрли иш заминимиздан етишиб чиққан буюк алломаларнинг илмий-маънавий меросидан дунё аҳлини баҳраманд этиш, Ўзбекистоннинг халқаро нуфузини оширишга хизмат қилишини ва бу савобли ишга халқимиз ҳам фаол иштирок этишини билдирдилар.

Reconstruction works will be carried out at the Imam Bukhari complex
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the projects to develop the tourism potential of Samarkand, including pilgrimage tourism on February 11.
During the presentation, information was provided about one of the holiest shrines in the Islamic world - the Imam Bukhari complex and the ongoing construction and beautification work around it.  The head of our state once again made his recommendations on the project planned to be carried out at the shrine and gave the necessary instructions to the officials.
the Imam Bukhari Complex hosted a pre-project event with the participation of the Muslim administratioin of Uzbekistan, officials of relevant ministries and departments, representatives of the public of Samarkand region and elders on February 13.
The Qur'an was recited and sacrifices were performed.
Detailed information on the project was provided to the public.
During the construction and beautification works in the complex, the mausoleum of Imam Bukhari will be reconstructed in its current form.  Until now, there were not enough conditions to visit the tomb under the mausoleum.  The new project envisages expanding the perimeter of the tomb and creating all-round convenience for pilgrims.
A magnificent mosque with eight thousand seats will be built.  Four huge towers will be erected around the complex.  Due to the unique way of life of our people, in addition to the existing awnings, internal and external awnings will be built.
In order to create convenience for local and foreign visitors, modern hotels, consumer services and sanitary facilities that fully meet international standards will be built.
Another noteworthy aspect is that during the construction works in the complex, the historical spring and several hundred-year-old maple trees will not be damaged.  All necessary measures will be taken to preserve them.
The construction and creative work carried out in the complex will be organized at the expense of a special fund.
During the meetings, it was noted that the head of our state pays special attention to turning this sacred place into a place of pilgrimage not only for our people, but also for the whole world.
Representatives of the public noted that this good work, initiated by the President, will help the world to enjoy the scientific and spiritual heritage of great scientists, increase the international prestige of Uzbekistan, and our people will take an active part in this worthy work.