Бугун, 9 июнь куни Бохтар шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Тожикистон Республикасига ташрифи арафасида биринчи Ўзбекистон – Тожикистон ҳудудлараро инвестициявий форум бўлиб ўтди.
Тадбирда Тожикистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари Давлатали Саид, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзоқов, икки мамлакат вазирлик, идора, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари, Савдо-саноат палаталари, чегарадош вилоятлари раҳбарлари, шунингдек, Ўзбекистон ва Тожикистоннинг турли ҳудудларидан келган 300 га яқин тадбиркорлар иштирок этди.
Таъкидландики, географик жиҳатдан яқинлиги ва логистиканинг қулайлиги ҳар икки давлатга инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва ўзаро савдони ривожлантириш учун мисли кўрилмаган қулай шарт-шароитлар яратади.
Форум давомида икки мамлакат ҳудудлари ва тегишли идоралар раҳбарлари сўзга чиқиб, инвестициявий ҳамкорликнинг имкониятлари, шунингдек, автомобиль саноати, тўқимачилик, чарм-пойабзал, озиқ-овқат ва электротехника саноати, қишлоқ хўжалиги каби соҳаларда янги саноат кооперацияси лойиҳаларини биргаликда рўёбга чиқариш юзасидан аниқ таклифларнинг тақдимотини ўтказди.
Шунингдек, тадбир доирасида “B2G” ва “B2B” шаклида иштирокчиларнинг манзилли учрашувлари ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳужжатларни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Форум якунлари бўйича Тожикистон Республикаси Ҳукумати ҳузуридаги Экспорт агентлиги билан Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни рағбатлантириш агентлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим, автомобиль, трансформатор, маиший техника ишлаб чиқариш, интенсив боғлар, иссиқхона комплекслари, қишлоқ хўжалиги ва мева-сабзавот маҳсулотларини етиштириш ва қайта ишлаш бўйича қўшма корхоналарни ташкил этиш бўйича битимлар, шунингдек, бир қатор савдо шартномалари имзоланди. Имзоланган ҳужжатларнинг умумий суммаси 730 миллион долларни ташкил этди.

Erkinjon Turdimov took part in the first Uzbek-Tajik interregional investment forum in Dushanbe
Today, on June 9, on the eve of the visit of the President of the Republic of Uzbekistan to the Republic of Tajikistan, the first Uzbek-Tajik interregional investment forum was held in Bakhtar city.
The event was attended by First Deputy Prime Minister of the Republic of Tajikistan Davlatali Said, Deputy Prime Minister - Minister of Investment and Foreign Trade S. Umurzakov, heads of ministries, departments, industry associations, commercial banks, Chambers of Commerce and Industry, as well as, about 300 entrepreneurs from different regions of Tajikistan and Uzbekistan took part.
It was noted that the geographical proximity and convenience of logistics create unprecedented favorable conditions for the implementation of investment projects and the development of mutual trade between the two countries.
During the forum, the heads of regions and relevant agencies of the two countries made presentations on investment opportunities, as well as specific proposals for joint implementation of new industrial cooperation projects in the automotive, textile, leather and shoes, food and electrical industries, agriculture.
The event also included targeted meetings of participants in the form of "B2G" and "B2B" and the signing of documents on the implementation of joint projects.
Following the forum, the Export Agency under the Government of the Republic of Tajikistan and the Export Promotion Agency under the Ministry of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan signed an agreement on cooperation in the production of automobiles, transformers, household appliances, intensive gardens, greenhouses, agriculture and fruit and vegetables.  Agreements on the establishment of joint ventures for processing, as well as a number of trade agreements were signed.  The total amount of signed documents was $ 730 million.