Президентимизнинг шу йил 24, 25 ва 26 август кунларидаги турли соҳа вакилларидан бир гуруҳини мукофотлаш тўғрисидаги Фармонлари билан
Самарқанддан 55 киши фахрий унвон, орден ва медаллар билан тақдирланди. Бугун вилоят ҳокимлигида ушбу мукофотлар ҳамда “Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги” эсдалик нишони, вилоят ҳокимлиги фахрий ёрлиқ ва ташаккурномаларини тантанали топшириш маросими бўлиб ўтди.
Вилоят ҳокими Эркинжон Турдимов Ватан ва юрт тараққиётига муносиб ҳисса қўшиб келаётган фидойиларни яна бир бор юксак мукофот билан табриклаб, орден, медаль ва нишонларни тантанали равишда топширди.
Улар орасида давлатимиз раҳбарининг фармонига асосан “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими” фахрий унвони билан тақдирланган Эшбек Намуратов, “Ўзбекистон Республикаси халқ устаси” фахрий унвони соҳиби Нўъмон Облоқулов, “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган қишлоқ хўжалиги ходими” фахрий унвони билан тақдирланган Шуҳрат Негматовлар бор.
– Ҳалол меҳнат қилган одам асло кам бўлмайди, – дейди Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган маданият ходими Эшбек Намуратов. – Камтарона хизматларим давлат мукофотига лойиқ топилганидан чексиз фахр ҳиссини туйдим. Бу биргина менга эмас, бутун булунғурликлар, қолаверса халқ оғзаки ижодиёти, фольклор, қадимий миллий куй-қўшиқларни кенг ёйишда хизмат қилаётган ижодкорларга берилган муносиб баҳо деб биламан. Мамлакатимиз равнақи, халқимиз фаровонлиги йўлида бор ижодим, куч-қувватим билан меҳнат қилиб, Президентимизнинг ушбу мукофотини оқлашга ваъда бераман.
Шунингдек, тадбирда вилоят фаоллари, депутатлар, давлат идоралари ва жамоат ташкилотлари вакиллари, нуронийлар ва ёшларга “Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги” эсдалик нишони, вилоят ҳокимлиги фахрий ёрлиқ ва ташаккурномалари ҳам топширилди.

State awards and commemorative medals were awarded
On awarding a group of representatives of various spheres 55 people from Samarkand were awarded honorary titles, orders and medals by the Decrees of the
President of the Republic of Uzbekistan dated on August 24, 25 and 26 this year. A solemn ceremony of awarding these awards and a commemorative medal "30 years of Independence of the Republic of Uzbekistan", honorary diplomas and letters of thanks of the regional government was held in the regional government today.
The governor of the region Erkinjon Turdimov once again congratulated the devotees who have made a worthy contribution to the development of the Motherland and the country with a high award and solemnly handed over orders, medals and badges.
Among them are Eshbek Namuratov, who was awarded the honorary title of "Honored Worker of Culture of the Republic of Uzbekistan" by the decree of the President, Nomon Oblokulov, who was awarded the honorary title of "People's Master of the Republic of Uzbekistan" and “Honored worker of Agriculture of the Republic of Uzbekistan, Shuhrat Negmatov.
- There are many people who work honestly, - says the honored worker of culture of the Republic of Uzbekistan Eshbek Namuratov.  - I am very proud that my humble services were awarded the state award.  I consider this to be a worthy tribute not only to me, but to all people of Bulungir district, as well as to the artists who have served in the dissemination of folklore, , ancient national songs.  I promise to justify this award of our President by working with all my creativity and energy for the development of our country and the well-being of our people.
Activists, deputies, representatives of government agencies and public organizations, elders and young people were also awarded the commemorative medal "30 years of Independence of the Republic of Uzbekistan", honorary diplomas and letters of thanks from the regional administration.