Таниқли драматург, публицист, жамоат арбоби, жадидчилик ҳаракати етакчиларидан бири Маҳмудхўжа Беҳбудий 1875 йил 19 январда Самарқандда туғилган.
Беҳбудий дастлаб янги мактаблар учун дарсликлар тузган. «Рисолаи асбоби савод», «Рисолаи жуғрофияи умроний», «Мунтаҳаби жуғрофияи умумий», «Китобат ул-атфол», «Амалиёти ислом», «Тарихи ислом» каби китоблар чоп эттирган.
1911 йилда «Падаркуш» драмасини ёзган. "Самарқанд" (ҳозирги "Зарафшон") газетасини, сўнгра «Ойна» журналини чиқарган.
1919 йил баҳорда Шаҳрисабзда Бухоро амирлиги одамлари томонидан қўлга олинади, Қаршида зиндонга ташланади ва қатл қилинади.
2020 йил Маҳмудхўжа Беҳбудий таваллудига 145 йил тўлди. Шу муносабат билан Тошкентдаги "Адиблар хиёбони"да буюк маърифатпарварнинг ҳайкали ўрнатилди, Самарқанд шаҳрида уй-музейи очилди.
Шавкат Мирзиёевнинг 2020 йил 30 октябрдаги фармонига кўра, Беҳбудий Ватанимизнинг юксак мукофоти – “Буюк хизматлари учун” ордени билан тақдирланди.

Today is the birthday of the great enlightener Mahmudhoja Behbudi
Mahmudhoja Behbudi, a well-known playwright, publicist, public figure, one of the leaders of the Jadid movement, was born on January 19, 1875 in Samarkand.
Behbudi originally wrote textbooks for new schools.  He published several books such as "Risolai tooli savod", "Risolai geography umraniy", "Muntahabi geography", "Kitabat ul-atfol", "Practice of Islam", "History of Islam".
He wrote the drama "Padarkush".  He published the newspaper "Samarkand" (now "Zarafshon"), then the magazine "Oyna" in 1911.
In the spring of 1919, he was captured by the people of the Bukhara Emirate in Shahrisabz, imprisoned and executed in Karshi.
The 145th anniversary of Mahmudhoja Behbudi's birth was held in 2020.  In this regard, a statue of the great enlightener was built in the alley of Writers in Tashkent, and a house-museum was opened in Samarkand.
According to the decree of Shavkat Mirziyoyev dated  on October 30, 2020, Behbudi was awarded the highest award of our country - the Order "For Great Services".