Samarqand viloyati eksportidagi TOP-10: tuman va shaharlar
2023-yil yanvar-iyul oyi davomida Samarqand viloyati eksportida yuqori ulushga ega bo‘lgan tuman va shaharlar:
Бош прокурорнинг буйруғига асосан адлия катта маслаҳатчиси Эшназаров Муродқосим Хамзаевич Самарқанд вилояти прокурори лавозимига тайинланди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли Фармонига асосан адлия катта маслаҳатчиси Ҳатамов Жаҳонгир Жўраевич Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг ўринбосари лавозимига тайинланди.

Slovenian employers are interested in Samarkand specialists
There was a meeting between Adiz Boboev,the acting governor of the region, and Valide Fouquet who is the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France in Uzbekistan.
09.2025
An international paragliding competition has started in the mountains of the Chorchinor and Sariktepa neighborhoods of the district.
The delegation of Samarkand region, led by Jurabek Suyunov who is the deputy head of Samarkand regional Tourism department,
Adiz Boboev who is the acting governor of Samarkand region held a meeting with the leaders of the Turkish Vertebra Studio - Architecture and Design Studio.