Samarqandda elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilish masalalari muhokama qilindi
Samarqand viloyati hokimligida Turkiyaning “AKSA Elektrik Perakende Satış A.Ş.” kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Muloqotda Prezidentimizning 2026-yil 14-avgustdagi “Samarqand viloyatida elektr energiyasini taqsimlash tarmoqlarini davlat-xususiy sheriklik asosida modernizatsiya qilish va boshqarish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarorida belgilangan vazifalar ijrosi xususida so‘z yuritildi.
Mazkur loyiha doirasida elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilish, energiya yo‘qotishlarini izchil kamaytirish, iste’molchilarni sifatli va uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlash hamda sohaga ilg‘or xalqaro tajribalarni joriy etish ko‘zda tutilgan.
Uchrashuvda xususiy operatorni jalb etish orqali elektr energetika tarmog‘ida samaradorlikni oshirish, sog‘lom raqobat muhitini rivojlantirish va xizmatlar sifatini yaxshilash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Issues of modernization of electricity have been discussed in Samarkand
A meeting  with representatives of the Turkish company “AKSA Elektrik Perakende Satış A.Ş.” was held at the government of Samarkand region.
The meeting discussed the implementation of the tasks set out in the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 14, 2026 “On measures to implement the project “Modernization and management of electricity distribution networks in Samarkand region on the basis of public-private partnership”. The project envisages the modernization of power grids, a consistent reduction in energy losses, provision of consumers with high-quality and uninterrupted electricity, and the introduction of advanced international practices in the sector. The meeting paid special attention to the issues of increasing efficiency in the power grid by attracting a private operator, developing a healthy competitive environment, and improving the quality of services. The current tasks for the effective implementation of the project were determined at the end of the meeting.