Самарқанд вилояти ҳокимлиги ва Хитой Халқ Республикасининг Хэнань провинцияси вакиллари билан онлайн мулоқот ўтказилди.
Унда вилоят ҳокими Э.Турдимов, Хенань губернатори жаноб Инь Хун, икки давлат элчилари, бошқа масъул шахслар иштирок этди.
Вилоят ҳокими суҳбат аввалида 2019 йилнинг апрель ойида Хитой Халқ Республикасига сафари давомида делегациямизга кўрсатилган юксак ҳурмат-эътибор учун Хенань провинцияси маъмуриятига миннатдорчилик билдирди.
Ташриф давомида 13-Хитой халқаро инвестиция ва савдо кўргазмаси ҳамда “Бир камар – бир йўл” форумида иштирок этиб, Самарқанд вилоятининг иқтисодий, инвестицион ва туризм салоҳияти бўйича тақдимотлар, Хенань провинцияси тадбиркорлари билан бизнес форумлар ўтказилиб, келишув ва шартномалар имзолангани қайд қилинган.
Хитой Ўзбекистон учун минтақада асосий иқтисодий ҳамкорлардан бири эканлиги, юртимизда Чин юрти капитали иштирокидаги 700 дан ортиқ компания ва ташкилотлар фаолият кўрсатаётгани тилга олинди.
Хусусан, вилоятимизда Хитой давлати инвестицияси иштирокида 63 та қўшма корхона фаолият кўрсатиб келмоқда.
Мазкур қўшма корхоналар томонидан ип-калава, тайёр матолар, трикотаж кийимлар, тайёр болалар кийимлари, гилам ва гилам маҳсулотлари, қайта ишланган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, қурилиш материаллари, пластмасса қувурлар, ипак, мебель маҳсулотлари ва бошқа турдаги маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда.
Вилоят ҳокими ўз сўзида бугунги тадбир Ўзбекитон ва Хитой Халқ Республикасининг ўзаро савдо-иқтисодий, инвестициявий ва технологик ҳамкорлигини янада кенгайтиришга хизмат қилишини таъкидлаб, Чин ўлкаси инвесторлари билан биргаликда қатор қўшма лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилганлигини таъкидлади.
Хусусан, қишлоқ хўжалигида интенсив боғлар, иссиқхоналар, чорвачилик, паррандачилик, балиқчилик каби лойиҳаларни татбиқ этиш, жумладан, интенсив боғлар ва иссиқхоналар учун ускуна ва жиҳозларни Самарқандда ишлаб чиқишни ташкил қилиш кўзда тутилмоқда.
Шунингдек, хитойлик тадбиркорлар билан биргаликда озиқ-овқат соҳасида мева-сабзавотларни қайта ишлаш, кондитер маҳсулотлари ишлаб чиқариш каби лойиҳаларни амалга ошириш, енгил саноат соҳасида тикувчилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш, терини қайта ишлаш ва чарм-пойабзал маҳсулотлари тайёрлаш кўзда тутилмоқда.
Хитойлик инвесторлар билан, шунингдек, қурилиш материаллари, электр ва маиший техника жиҳозлари ишлаб чиқариш, муҳандислик ва коммуникация объектлари қурилишида ҳамкорлик қилиш бўйича лойиҳалар тайёрланмоқда.

An online conversation was held with representatives of the government of Samarkand region and the Henan province of the Republic of China.
It was attended by the governor of the region E. Turdimov, the governor of Henan Mr. Ying Hoon, ambassadors of the two countries and other officials.
At the beginning of the conversation, the governor thanked the administration of Henan Province for the high respect that shown to our delegation during his visit to the Republic of China in April 2019.
During the visit, he took part in the 13th China international investment and trade exhibition and “Bir kamar-bir yul” ( One Belt- One Road )Forum, made presentations on the economic, investment and tourism potential of Samarkand region, held business forums with entrepreneurs in Henan Province and signed agreements.
It was noted that China is one of the main economic partners of Uzbekistan in the region, with more than 700 companies and organizations with Chinese capital operating in our country.
In particular, there are 63 joint ventures with Chinese investment in our region.
These joint ventures produce yarn, ready-made fabrics, knitted garments, ready-made children's clothing, carpets and rugs, processed agricultural products, construction materials, plastic pipes, silk, furniture and other products.
In his speech, the governor noted that today's event will serve to further expand trade, economic, investment and technological cooperation between Uzbekistan and the Republic of China, and a number of joint projects with Chinese investors are planned.
In particular, it is planned to implement projects in agriculture, such as intensive gardens, greenhouses, livestock, poultry, fisheries, including the organization of the development of equipment and facilities for intensive gardens and greenhouses in Samarkand.
It is also planned to implement joint projects with Chinese entrepreneurs in the field of food processing of fruits and vegetables, confectionery, garment production in the light industry, leather processing and leather and footwear.
Projects on cooperation with Chinese investors, as well as in the production of building materials, electrical and household appliances, construction of engineering and communication facilities are being prepared.
The governor invited Chinese investors to our region and noted that they will be provided with all conditions for doing business in the region.